Bir sıra sahibkarlıq fəaliyyəti növləri mövcuddur ki, onları həyata keçirmək üçün mütləq müəyyən edilmiş icazələr – lisenziya almalısınız. Bu yazımızda lisenziya almalı olan müəyyən spesifik sahibkarlıq fəaliyyəti növlərindən danışacağıq.
Aşağıda qeyd etdiyimiz fəaliyyət sahələri Azərbaycan Respublikası qanunvericiliyinə uyğun olaraq lisenziya almalıdır. Lisenziya alınmalı olan fəaliyyət sahələrinin tam siyahısını yazının sonunda qeyd etdiyimiz linkdən əldə edə bilərsiniz.
Təhsil müəssisələrinin fəaliyyəti
Bu fəaliyyət növünə lisenziyaların verilməsini Təhsil Nazirliyi həyata keçirir. Təhsil formasından asılı olmayaraq, bütün növ təhsil müəssisələri lisenziya almalıdır.
Bank fəaliyəti, bank olmayan kredit və sığorta təşkilatları
Qanunvericilik çərçivəsində bu tip fəaliyyətlə məşğul olmaq istəyən sahibkarlar qanunda göstərilmiş minimal kapital və s. kimi tələbləri yerinə gətirməlidir. Sığorta təşkilatlarına Maliyyə Nazirliyi, bank fəaliyyəti və bank olmayan kredit təşkilatlarına lisenziyaların verilməsi ilə isə Mərkəzi Bank məşğul olur.
Tibb və əczaçılıq fəaliyyəti
Bu fəaliyyət növünə lisenziyaların verilməsini Səhiyyə Nazirliyi həyata keçirir.
Rabitə xidmətləri
İP-telefoniya, sürətli poçt xidməti, simsiz telefon və s. bu kimi rabitə xidmətləri göstərmək istəyən sahibkarlar lisenziya almaq üçün Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə müraciət etməlidir.
Bu fəaliyyət sahələri ilə bərabər, fond birjası və investisiya fəaliyyəti, özəl mühafizə fəaliyyəti, neft-qaz məhsullarının satışı və s. kimi fəaliyyət sahələri də xüsusi razılıq icazəsi (lisenziya) almalıdır. Tam siyahını görmək üçün bu linkə keçid edə bilərsiniz.

Существует ряд видов предпринимательской деятельности, для осуществления которых необходимо получить определенные разрешения – лицензии. В этой статье мы поговорим о некоторых конкретных видах предпринимательской деятельности, которые необходимо лицензировать.
Указанные ниже направления деятельности должны быть лицензированы в соответствии с законодательством Азербайджанской Республики. Полный список сфер деятельности, требующих лицензии, вы можете получить по ссылке, которую мы упомянули в конце статьи.
Образование деятельность предприятий
Министерство образования выдает лицензии на данный вид деятельности. Независимо от формы обучения, все виды учебных заведений должны получить лицензию.
Банковская деятельность, небанковские кредитные и страховые организации
Предприниматели, желающие заниматься данным видом деятельности в рамках законодательства, должны иметь установленный законом минимальный капитал и т.д. должны выполнять такие требования. Министерство финансов занимается страховыми организациями, а Центральный банк занимается лицензированием банковской деятельности и небанковских кредитных организаций.
Медицинская и фармацевтическая деятельность
Минздрав выдает лицензии на данный вид деятельности.
Услуги связи
IP-телефония, экспресс-почта, беспроводной телефон и др. Предприниматели, которые хотят оказывать такие услуги связи, должны обратиться в Министерство цифрового развития и транспорта для получения лицензии.
Наряду с этими направлениями деятельности, биржевая и инвестиционная деятельность, частная охранная деятельность, реализация нефтегазовых продуктов и др. сферы деятельности, такие как Чтобы увидеть полный список по этой ссылке вы можете переключиться.