Bir sıra sahibkarlıq fəaliyyəti növləri mövcuddur ki, onları həyata keçirmək üçün mütləq müəyyən edilmiş icazələr – lisenziya almalısınız. Bu yazımızda lisenziya almalı olan müəyyən spesifik sahibkarlıq fəaliyyəti növlərindən danışacağıq.
Aşağıda qeyd etdiyimiz fəaliyyət sahələri Azərbaycan Respublikası qanunvericiliyinə uyğun olaraq lisenziya almalıdır. Lisenziya alınmalı olan fəaliyyət sahələrinin tam siyahısını yazının sonunda qeyd etdiyimiz linkdən əldə edə bilərsiniz.
Təhsil müəssisələrinin fəaliyyəti
Bu fəaliyyət növünə lisenziyaların verilməsini Təhsil Nazirliyi həyata keçirir. Təhsil formasından asılı olmayaraq, bütün növ təhsil müəssisələri lisenziya almalıdır.
Bank fəaliyəti, bank olmayan kredit və sığorta təşkilatları
Qanunvericilik çərçivəsində bu tip fəaliyyətlə məşğul olmaq istəyən sahibkarlar qanunda göstərilmiş minimal kapital və s. kimi tələbləri yerinə gətirməlidir. Sığorta təşkilatlarına Maliyyə Nazirliyi, bank fəaliyyəti və bank olmayan kredit təşkilatlarına lisenziyaların verilməsi ilə isə Mərkəzi Bank məşğul olur.
Tibb və əczaçılıq fəaliyyəti
Bu fəaliyyət növünə lisenziyaların verilməsini Səhiyyə Nazirliyi həyata keçirir.
Rabitə xidmətləri
İP-telefoniya, sürətli poçt xidməti, simsiz telefon və s. bu kimi rabitə xidmətləri göstərmək istəyən sahibkarlar lisenziya almaq üçün Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə müraciət etməlidir.
Bu fəaliyyət sahələri ilə bərabər, fond birjası və investisiya fəaliyyəti, özəl mühafizə fəaliyyəti, neft-qaz məhsullarının satışı və s. kimi fəaliyyət sahələri də xüsusi razılıq icazəsi (lisenziya) almalıdır. Tam siyahını görmək üçün bu linkə keçid edə bilərsiniz.

There are a number of types of entrepreneurial activity, for which you must obtain certain permits - licenses. In this article, we will talk about certain specific types of entrepreneurial activity that must be licensed.
The areas of activity mentioned below must be licensed in accordance with the legislation of the Republic of Azerbaijan. You can get a complete list of areas of activity that require a license from the link we mentioned at the end of the article.
Education activities of enterprises
The Ministry of Education issues licenses for this type of activity. Regardless of the form of education, all types of educational institutions must obtain a license.
Banking activity, non-bank credit and insurance organizations
Entrepreneurs who want to engage in this type of activity within the framework of the legislation must have the minimum capital specified in the law, etc. must fulfill such requirements. The Ministry of Finance deals with insurance organizations, and the Central Bank deals with licensing of banking activities and non-bank credit organizations.
Medical and pharmaceutical activities
The Ministry of Health issues licenses for this type of activity.
Communication services
IP-telephony, express mail service, wireless phone, etc. Entrepreneurs who want to provide such communication services should apply to the Ministry of Digital Development and Transport to get a license.
Along with these areas of activity, stock exchange and investment activity, private security activity, sale of oil and gas products, etc. areas of activity such as To see the full list to this link you can switch.