Kameral vergi yoxlaması nədir? Bu yazımızda səyyar və kameral vergi yoxlamaları barədə danışacağıq.
Vergi orqanları müxtəlif metodlardan istifadə edərək vergi yoxlamaları aparır. Vergi nəzarətinin əsas istiqaməti vergi bəyannamələrinin doldurulmasının düzgünlüyünün yoxlanılmasıdır. Vergi yoxlamaları zamanı borc və ya artıq ödəmə faktlarının müəyyənləşdirilməsi məqsədilə keçmiş və cari hesabatlardakı məlumatlar yoxlanılır. Kameral vergi yoxlaması və səyyar vergi yoxlaması vardır.
Kameral və səyyar vergi yoxlamaları nədir?
Səyyar vergi yoxlaması zamanı vergi orqanları vergi ödəyicisinin fəaliyyət göstərdiyi məkanda vergi yoxlamasını həyata keçirir. Kameral vergi yoxlaması isə vergi orqanları tərəfindən vergi ödəyicisinin fəaliyyət göstərdiyi məkana getmədən aparılan vergi yoxlamasıdır.
İstər kommersiya, istər sənaye, istərsə də peşəkar fəaliyyətlə məşğul olan təşkilat və ya sahibkarlıq subyekti, yəni hər hansı biznesi olan fərdi sahibkar və ya hüquqi şəxs vergi növləri üzrə öhdəlikləri, verginin ödənilməsi və bəyannamələrin təqdim edilməsi müddətləri haqqında olan qaydalara əməl edərək bəyannamələri, hesabatları və digər sənədləri Dövlət Vergi Xidmətinə təqdim etməlidir. Bunu da qeyd edək ki, müddətlərin gecikməsi halları maliyyə sanksiyalarına və inzibati cərimələrə səbəb ola bilər. Təqdim edilmiş bəyannamələr, sənədlər və hesabatlar əsasında fərdi sahibkar və hüquqi şəxslər səyyar və kameral vergi yoxlamaları ilə qaşılaşa bilər.
Kameral vergi yoxlaması Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsinin 37-ci maddəsində göstərilən hüquqi əsaslarla həyata keçirilir.
Əgər yoxlama zamanı hər hansı uyğunsuzluq aşkar edilərsə bu zaman vergi ödəyicisi bildiriş – kameral məktub alır.
Kameral vergi yoxlaması necə həyata keçirilir?
Vergi orqanı tərəfindən yoxlama prosesi vergi ödəyicisini qabaqcadan xəbardar etmədən aparılır.
Kameral vergi yoxlamasının müddəti vergi bəyannaməsinin, həmçinin cari vergi ödəmələrinin hesablanması haqqında arayışın təqdim edilməsindən 60 gün ərzində müəyyənləşdirilir. Digər vergi bəyannamələri, həmçinin cari vergi ödəmələrinin hesablanması haqqında arayışların kameral yoxlaması isə 30 iş günü müddətində həyata keçirilir. Xaricdən əldə olunan gəlirlər üzrə xarici dövlətlərin məsul orqanlarından müvafiq məlumatlar daxil olduğu halda kameral vergi yoxlaması məlumatlar daxil olduğu gündən etibarən 90 iş günü müddətində həyata keçirilir.
Kameral vergi yoxlaması başa çatdıqdan sonra vergi orqanı verginin hesablanması üçün əlavə sənəd və ya mənbəyi məlum olan digər məlumat aşkar etdikdə, vergi ödəyicisinə 5 iş günü ərzində bildiriş- kameral vergi məktubu göndərilir. Kameral vergi məktubunda dəqiqləşdirilmiş hesabatın 10 iş günü müddətində təqdim edilməsi barədə məlumat qeyd olunur.
Kameral vergi yoxlaması aparmaq üçün vergi ödəyicisi tərəfindən təqdim olunmuş bəyannamə və cari vergi ödəmələrinin hesablanması haqqında arayışla bağlı sənədlərdə olan məlumatlar arasında hər hansı uyğunsuzluq və ya səhv müəyyən edilərsə, vergi orqanının vergi ödəyicisindən əlavə məlumat, sənəd və izahat tələb etmək hüququ vardır.
Kameral yoxlama sonunda vergi bəyannaməsində vergilərin düzgün hesablanmaması, yəni vergi məbləğinin olduğundan çox və ya az göstərilməsi aşkar edilərsə, vergi ödəyicisinə 5 iş günü ərzində icra hakimiyyəti orqanının müəyyənləşdirdiyi formada vergi orqanı tərəfindən vergilərin hesablanmasına dair müvafiq qərar göndərilir. Vergi orqanının bu qərarında hesablamanın səbəbləri və vergi ödəyicisinin şikayət etmək hüququ da qeyd olunur.
Əgər kameral yoxlama aparmaq üçün vergi ödəyicisi vergi bəyannaməsini, sənədləri və məlumatları üzrlü əsas olmadan təqdim etməzsə, vergi orqanının Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsinin 67-ci maddəsinə uyğun olaraq vergiləri hesablamaq hüququ vardır.

Камеральный Что такое налоговая проверка? В этой статье мы поговорим о мобильных и камеральных налоговых проверках.
Налоговые органы проводят налоговые проверки различными методами. Основным направлением налогового контроля является проверка правильности подачи налоговых деклараций. В ходе налоговых проверок проверяются сведения прошлых и текущих отчетов с целью установления фактов задолженности или переплаты. Имеется камеральная налоговая инспекция и передвижная налоговая инспекция.
Что такое камеры и мобильные налоговые проверки?
При выездной налоговой проверке налоговые органы проводят налоговую проверку по месту деятельности налогоплательщика. Камеральная налоговая проверка – налоговая проверка, проводимая налоговыми органами без выезда к месту деятельности налогоплательщика.
Организация или субъект хозяйствования, осуществляющие коммерческую, производственную или профессиональную деятельность, то есть индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, занимающееся любым видом деятельности, обязаны подавать в Государственную налоговую службу декларации, отчеты и другие документы. Также следует отметить, что случаи задержки сроков могут повлечь за собой финансовые санкции и административные штрафы. На основании представленных деклараций, документов и отчетов индивидуальные предприниматели и юридические лица могут пройти выездные и камеральные налоговые проверки.
Камеральная налоговая проверка проводится на законных основаниях, предусмотренных статьей 37 Налогового Кодекса Азербайджанской Республики.
При обнаружении несоответствий в ходе проверки налогоплательщик получает уведомление – камеральное письмо.
Как проводится камеральная налоговая проверка?
Проверка налоговым органом осуществляется без предварительного уведомления налогоплательщика.
Срок проведения камеральной налоговой проверки определяется в течение 60 дней со дня представления налоговой декларации, а также заключения о расчете текущих налоговых платежей. Камеральная проверка иных налоговых деклараций, а также справок о расчете текущих налоговых платежей осуществляется в течение 30 рабочих дней. В случае поступления от ответственных органов иностранных государств соответствующих сведений о доходах, полученных из-за границы, камеральная налоговая проверка проводится в течение 90 рабочих дней со дня получения сведений.
После завершения налоговой проверки в случае обнаружения налоговым органом дополнительных документов или иных сведений, источник которых известен для исчисления налога, налогоплательщику в течение 5 рабочих дней направляется уведомление - налоговое письмо. В письме о корпоративном налоге упоминается, что подробный отчет должен быть представлен в течение 10 рабочих дней.
В случае выявления несоответствий или ошибок между представленной налогоплательщиком декларацией и сведениями в документах, связанных с расчетом текущих налоговых платежей, для проведения камеральной налоговой проверки налоговый орган имеет право запросить дополнительные сведения, документы и разъяснения у налогоплательщик.
Если по итогам камеральной проверки установлено, что в налоговой декларации налоги исчислены неправильно, т.е. сумма налога указана больше или меньше положенной, налогоплательщику направляется соответствующее решение о расчете налогов. в течение 5 рабочих дней налоговым органом по форме, определяемой органом исполнительной власти. В этом решении налогового органа также указываются причины начисления и право налогоплательщика на обжалование.
Если налогоплательщик не представляет налоговую декларацию, документы и информацию без достаточных оснований для проведения камеральной проверки, налоговый орган имеет право произвести расчет налогов в соответствии со статьей 67 Налогового кодекса Азербайджанской Республики.