Vergi öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi ödənilməli olan vergi məbləğlərinin təyin edilən müddətdə və müəyyən edilən qaydada ödənilməsidir. Bu yazımızda öhdəlik yerinə yetirmədiyi halda yaranan vergi borcu və onun səbəblərindən danışacağıq.
Vergi Məcəlləsinin 11-ci maddəsinə uyğun olaraq vergi – dövlət və ya bələdiyyələrin fəaliyyətinin təminatı məqsədilə vergi ödəyicilərinin mülkiyyətində olan pul vəsaitinin özgəninkiləşdirilməsi şəklində dövlət büdcəsinə və ya yerli büdcələrə köçürülən fərdi, əvəzsiz və məcburi ödənişdir. Dövlət yarandığı andan etibarən vergi cəmiyyətdəki iqtisadi münasibətlərin vacib həlqəsini təşkil edir. Vergilərin mövcudluğu ilkin istehlak ilə əlaqədardır. Vergi Məcəlləsinin 16-cı maddəsi vergi ödəyicisinin vəzifələri haqqındadır. Bu maddəyə görə qanunla müəyyən edilmiş vergiləri, habelə Vergi Məcəlləsi ilə müəyyən edilən qaydada tətbiq edilmiş maliyyyə sanksiyalarını, hesablanmış faizləri və digər məcburi ödənişləri ödəmək vergi ödəyicisinin vəzifələrindən biridir. Bu vəzifə həmçinin vergi ödəyicisininin konstitusion vəzifəsinir.
AR Konstitusiyasının 73-cü maddəsinə uyğun olaraq qanunla müəyyən edilmiş vergiləri və digər dövlət ödənişlərini vaxtında və tam həcmdə ödəmək hər kəsin borcudur. Heç bir şəxsin üzərinə aşağıdakı vergiləri ödəmək vəzifəsi qoyula bilməz:
- Vergi Məcəlləsi ilə müəyyənləşdirilən vergilərin xüsusiyyətlərinə malik olan
- Vergi Məcəlləsi ilə müəyyən edilməyən
- Vergi Məcəlləsi ilə müəyyənləşdirilən qaydalardan fərqli olaraq müəyyən edilən
Vergi öhdəliyi nədir və nə zaman formalaşır?
Vergi öhdəliyi dedikdə vergi ödəyicisinin Vergi Məcəlləsi ilə müəyyən edilən hallarda və qaydada vergini ödəmək vəzifəsi nəzərdə tutulur. Vergi ödəyicisi qanunvericiliyinin tələblərinə uyğun olaraq verginin ödənilməsini nəzərdə tutan şəraitin yarandığı andan etibarən vergi öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi üçün cavabdehdir. Vergi öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi isə ödənilməli olan vergi məbləğinin təyin edilən müddətdə və müəyyən edilən qaydada ödənilməsidir. Vergi ödəyicisinin kassasında və ya hesablarında vəsaitin, eyni zamanda əmlakının olub-olmamasından asılı olmayaraq öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi məcburidir.
Vergi ödəyicisi vergi öhdəliyini qanunla müəyyən edilmiş müddətdə yerinə yetirməzsə vergi orqanı Vergi Məcəlləsinə müvafiq olaraq hesablanmış və ya yenidən hesablanmış vergilərin, tətbiq edilmiş maliyyə sanksiyalarının və faizlərin 5 gün ərzində ödənilməsi barədə vergi ödəyicisinə bildiriş göndərir.
Vergi orqanı aşağıdakı hallarda vergilər, maliyyə sanksiyaları və faizlər üzrə borcların vergi ödəyicisinin milli və ya xarici valyutada cari və ya digər hesablarından dövlət büdcəsinə alınması haqqında bank əməliyyatları aparan şəxsə və ya kredit təşkilatına icra sənədi olan sərəncam verir:
- hesablanan və bəyan edilən vergilər nəzərdə tutulan müddətdə ödənilmədikdə;
- vergi ödəyicisinin bildirişi alındığı tarixdən 30 gün ərzində məhkəməyə və ya icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən müəyyən edilən orqana şikayət verilmədikdə;
- məhkəmənin qərarı və ya müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən müəyyən edilən orqanın qərarı olduqda həmin qərara müvafiq olaraq;
- vergi ödəyicisinin yazılı razılığı olduqda.
Birinci və dördüncü hallar istisna olmaqla digər hallarda vergi orqanının hesabladığı və ya yenidən hesabladığı vergilər, tətbiq etdiyi maliyyə sanksiyaları və ya faizlər üzrə vergi orqanı vergi ödəyicisinin xarici və ya milli valyutada cari və ya digər hesablarında borc məbləğinin 105 faizi dəyərində pul vəsaitinin məxaric əməliyyatları üzrə dondurulması haqqında kredit təşkilatları və ya bank əməliyyatları aparan şəxsə icra sənədi olan sərəncam verirlir. Bu zaman bank kredit təşkilatları və ya bank əməliyyatlarını aparan şəxslər tərəfindən bank hesablarında dondurulmuş vəsaitdən çox olan pul vəsaitinə dair hesabdan məxaric edilməsini nəzərdə tutan vergi ödəyicisinin ödəmə tapşırıqları icra edilir.
Vergi öhdəliyinin yerinə yetirilməməsi zamanı nə baş verir?
Vergi və ya cari vergi ödəməsi müəyyən edilmiş müddətdə ödənilmədikdə, ödəmə müddətindən sonrakı hər əlavə gün üçün ya vergi agentindən və ya vergi ödəyicisindən cari vergi ödəməsi və ya ödənilməmiş vergi məbləğinin 0,1 faizi hissəsində faiz tutulur, bu faiz vergi ödənişlərinə görə bütün əlavə müddətə, ancaq bir ildən çox olmamaq şərti ilə tətbiq edilir. Bu faiz miqdarı vaxtında ödənilməmiş vergiyə həmin vergi məbləğinin vergi ödəyicisinə hesablandığı gündən etibarən tətbiq edilir. Vergi ödəyicisi vergi öhdəliyini müəyyən edilmiş müddətdə yerinə yetirmədikdə vergi borcu ödənilməsini təmin etmək üsulu kimi əmlakı siyahıya alına bilər. Əmlakın siyahıya alınması vergi ödəyicisinin hüquqlarının məhdudlaşdırılmasıdır. Bu zaman o siyahıya alınmış əmlaka və ya onun hər hansı bir hissəsinə sərəncam vermək hüququna malik olmur. Əmlaka sahiblik və ondan istifadə vergi orqanının nəzarəti ilə həyata keçirilir. Əmlakın siyahıya alınması Vergi Məcəlləsinin 89.5-ci maddəsi nəzərə alınmaqla aşağıdakı ardıcıllıqla həyata keçirilir:
- nağd pul vəsaitləri;
- bilavasitə məhsulların istehsalında iştirak etməyən əmlak (valyuta dəyərliləri, qiymətli kağızlar, minik avtonəqliyyatı, qeyri-istehsal binaları, otaqlarının dizayn əşyaları və s.);
- hazır məhsullar, habelə istehsal prosesində iştirakı nəzərdə tutulmayan hər hansı digər maddi qiymətlilər;
- istehsalda iştirakı nəzərdə tutulmuş material və xammal, habelə dəzgahlar, binalar, qurğular avadanlıqlar, qurğular və digər əsas vəsaitlər;
- inventarizasiya aparılmaqla digər əmlak.
Vergi ödəyicisi vergi öhdəliyi vəzifəsini yerinə yetirməkdən boyun qaçırarsa ona yazılı bildiriş göndərilməklə, vergi öhdəliyini dərhal ödəmək tələb edilə bilər.
Vergi orqanlarının vergi borcları, maliyyə sanksiyaları və fazilərin dövlət büdcəsinə alınması haqqında sərəncamları bank və digər kredit təşkilatı tərəfindən AR Mülki Məcəlləsində nəzərdə tutulmuş ödənişlərin növbəliliyi ardıcıllığına uyğun olaraq icra edilir.
Vergi öhdəliyinin ödənilməsi necə baş verir?
Vergi ödəyicisi tərəfindən bank hesabında xarici valyutadakı pul vəsaiti hesaba vergi orqanının sərəncamı daxil olduğu andan 10 iş günü ərzində konvertasiya edilmədikdə, növbəti iş günü AR Mərkəzi Bankının elan etdiyi məzənnə ilə xarici valyutada olan dondurulmuş pul vəsaiti konvertasiya edilməklə sərəncam icra edilir. 10 bank günü ərzində vergi yeni sərəncam göndərilərsə həmin sərəncamda göstərilən vergi borcunun məbləği əvvəlki sərəncama münasibətdə azalmışdırsa, 10 bank günü əvvəlki sərəncamın tarixindən hesablanır. Əgər borcun məbləği vergi orqanının əvvəlki sərəncamına görə artmışdırsa, 10 bank günü müddəti əvvəlki sərəncamda göstərilən vergi borcu üzrə həmin sərəncamın tarixindən, artan vergi borcu məbləğinə görə isə yeni sərəncamın daxil olduğu tarixdən hesablanır.
Vergi orqanının vergi borcları, maliyyə sanksiyaları və faizlərin dövlət büdcəsinə alınması ilə bağlı sərəncamı bir neçə bank və ya kredit təşkilatına verildikdə və bu zaman vergilər üzrə borclar, faizlər və maliyyə sanksiyaları vergi ödəyicisinin cari və ya digər hesablarından dövlət büdcəsinə alınarsa və ya dondurularsa, vergi orqanı digər banklara və ya kredit təşkilatlarına verilən sərəncamların dərhal geri qaytarılmasını təmin edir.
Vergi orqanının sərəncamı geri qaytarılan müddətə qədər bank əməliyyatları aparan şəxslər və ya kredit təşkilatları vergilər üzrə borcların, maliyyə sanksiyalarının və faizlərin dövlət büdcəsinə alınmasını (ödənilməsini) təsdiq edən sənəd əsasında ödənilmiş həmin məbləğ həcmində vergi ödəyicisinin vəsaitini hesabda dondurmaqla bu vəsaitlər üzrə sərəncamın icrasını dayandırır.

Что такое налоговое обязательство? Как возникает налоговая задолженность?
Исполнением налоговых обязательств является уплата сумм налога, причитающихся в установленный срок и в установленном порядке. В настоящей статье он возникает в случае неисполнения обязательств. налоговый департамент и мы поговорим о его причинах.
Согласно статье 11 Налогового кодекса налог – это индивидуальный безвозмездный и обязательный платеж, передаваемый в государственный бюджет или местные бюджеты в виде экспроприации денежных средств, принадлежащих налогоплательщикам, в целях обеспечения деятельности государства или муниципальных образований. С момента создания государства налог является важным звеном экономических отношений в обществе. Существование налогов связано с первичным потреблением. Статья 16 Налогового кодекса посвящена обязанностям налогоплательщика. Согласно этой статье, одной из обязанностей налогоплательщика является уплата определенных законодательством налогов, а также финансовых санкций, начисленных процентов и других обязательных платежей, налагаемых в соответствии с Налоговым кодексом. Эта обязанность также является конституционной обязанностью налогоплательщика.
В соответствии со статьей 73 Конституции АР, каждый обязан своевременно и в полном объеме платить налоги и другие государственные платежи. Никто не подлежит уплате следующих налогов:
• Имеющие характеристики налогов, определенные Налоговым кодексом
• Не определено Налоговым Кодексом
• Определены иначе, чем правила, определенные Налоговым кодексом.
Что такое налоговое обязательство и когда оно формируется?
Налоговая ответственность означает налогоплательщика Налоговый кодекс обязанность по уплате налога в случаях и порядке, определенных Налогоплательщик несет ответственность за исполнение налоговых обязательств с момента возникновения условий уплаты налога в соответствии с требованиями законодательства. Исполнением налогового обязательства является уплата суммы налога, подлежащей уплате, в установленный срок и в установленном порядке. Исполнение обязательств является обязательным независимо от наличия у налогоплательщика денежных средств в кассе или на счетах, а также имущества.
В случае неисполнения налогоплательщиком налогового обязательства в установленный законом срок налоговый орган в течение 5 дней направляет налогоплательщику уведомление об уплате налогов, исчисленных или пересчитанных в соответствии с Налоговым кодексом, примененных финансовых санкциях и процентах.
В следующих случаях налоговый орган выдает приказ исполнительным документом лицу, осуществляющему банковские операции, или кредитной организации о поступлении задолженности по налогам, финансовым санкциям и процентам с текущих или иных счетов налогоплательщика в национальных или иностранных банках: валюта в государственный бюджет:
• если исчисленные и задекларированные налоги не уплачены в установленный срок;
• если жалоба не подана в суд или орган, определенный органом исполнительной власти, в течение 30 дней со дня получения уведомления налогоплательщика;
• при наличии решения суда или решения органа, определенного соответствующим органом исполнительной власти, в соответствии с этим решением;
• с письменного согласия налогоплательщика.
За исключением первого и четвертого случаев, в остальных случаях налоговый орган может заморозить сумму в размере 105 процентов суммы задолженности на текущих или иных счетах налогоплательщика в иностранной или национальной валюте по налогам, финансовым санкциям или наложенным процентам. налоговым органом выдать приказ с исполнительным документом лицу, осуществляющему кредитные организации или банковские операции. При этом банковские кредитные организации или лица, осуществляющие банковские операции, исполняют платежные поручения налогоплательщика, предусматривающие снятие со счета денежных средств сверх средств, замороженных на банковских счетах.
Что произойдет, если налоговое обязательство не будет выполнено?
В случае неуплаты налога или текущего налогового платежа в указанный срок за каждый дополнительный день после установленного срока налоговому агенту или налогоплательщику начисляются проценты в размере 0,1 процента от суммы текущего налогового платежа или неуплаченной суммы налога. эти проценты начисляются за весь дополнительный период, обусловленный налоговыми платежами, но применяются при условии, что он не превышает одного года. Данная сумма процентов применяется к неуплаченному в срок налогу со дня начисления налогоплательщику суммы налога. Имущество может быть указано в качестве способа обеспечения уплаты налоговой задолженности в случае неисполнения налогоплательщиком налогового обязательства в установленный срок. Включение имущества в перечень является ограничением прав налогоплательщика. В это время он не имеет права распоряжаться перечисленным имуществом или какой-либо его частью. Владение и пользование недвижимостью осуществляется под контролем налогового органа. Перечень имущества осуществляется в следующем порядке с учетом статьи 89.5 Налогового кодекса:
• наличные;
• имущество, непосредственно не участвующее в производстве продукции (валютные ценности, ценные бумаги, легковые автомобили, непроизводственные здания, предметы оформления помещений и т.п.);
• готовая продукция, а также любые другие материальные ценности, не предназначенные для участия в производственном процессе;
• материалы и сырье, предназначенные для участия в производстве, а также машины, здания, приборы, оборудование, приспособления и другие основные средства;
• другое имущество путем проведения инвентаризации.
В случае отказа налогоплательщика от исполнения обязанности по налоговому обязательству от него можно потребовать немедленной уплаты налогового обязательства путем направления письменного уведомления.
Распоряжения налоговых органов по налоговой задолженности, финансовым санкциям и поступлению сборов в государственный бюджет исполняются банками и другими кредитными организациями в соответствии с очередностью платежей, предусмотренной Гражданским кодексом АР.
Как уплачивается налоговое обязательство?
Если валютные средства на банковском счете не конвертированы налогоплательщиком в течение 10 рабочих дней со дня получения предписания налогового органа, поручение исполняется путем конвертации замороженных средств в иностранную валюту по курсу, объявленному Центральному Банку Азербайджанской Республики на следующий рабочий день. В случае направления нового налогового поручения в течение 10 банковских дней, если сумма налоговой задолженности, указанная в этом предписании, уменьшилась по отношению к предыдущему поручению, 10 банковских дней исчисляются со дня предыдущего предписания. Если сумма задолженности увеличилась вследствие предыдущего предписания налогового органа, срок в 10 банковских дней исчисляется со дня вынесения этого предписания для налоговой задолженности, указанной в предыдущем приказе, и для увеличенной суммы налоговой задолженности. со дня вступления нового приказа.
Налоговый орган налоговые долги, если распоряжение о поступлении финансовых санкций и процентов в государственный бюджет издано нескольким банкам или кредитным организациям, а также если налоговая задолженность, проценты и финансовые санкции получены или заморожены с текущих или иных счетов налогоплательщика в государственный бюджет, налоговый орган осуществляет перевод в другие банки или обеспечивает немедленное погашение поручений, данных кредитным организациям.
До возвращения предписания налогового органа лица или кредитные организации, осуществляющие банковские операции, приостанавливают исполнение поручения по этим средствам путем замораживания денежных средств налогоплательщика на счете в размере этой суммы, уплаченной на основании документа, подтверждающего поступления (уплаты) налоговой задолженности, финансовых санкций и процентов в государственный бюджет.