Cari vergi ödəmələri rüb başa çatdıqdan sonra 15 gündən gec olmayaraq fərdi sahibkarlar və hüquqi şəxslər tərəfindən dövlət büdcəsinə ödənilməlidir. Bələdiyyə mülkiyyətində olan təşkilat və müəssisələr mənfəət vergisini yerli büdcəyə ödəyirlər. Hər ödəmənin məbləği öncəki vergi ilində hesablanan verginin 1/4 hissəsini təşkil edir. Xüsusi notariuslar Vergi Məcəlləsinin 101.4-cü maddəsi ilə müəyyən edilmiş 10% dərəcə ilə hesablanan vergini dövlət büdcəsinə sonrakı ayın 20-dən gec olmayaraq ödəməlidirlər. (1)
Vergi ödəyicisi cari vergi ödəmələrinin məbləğini bu metodla da müəyyənləşdirə bilər:
(xərclər nəzərə alınmadan bu rübdəki vergiyə cəlb olunan gəlirinin həcmi) x (xərclər nəzərə alınmadan keçən ilin vergiyə cəlb olunan gəlirində verginin xüsusi çəkisini göstərən əmsal) (2)
Cari vergi ödəmələrinin məbləği vergi ödəyicisi tərəfindən yuxarıda göstərilən iki (1 və 2) metoddan biri ilə müəyyənləşdirilə bilər. Hər il aprel ayının 15-nə qədər bu haqda vergi orqanını məlumatlandırmalıdır. Əgər vergi ödəyicisi məbləği müəyyənləşdirmək üçün 2-ci metodu seçərsə, hər rüb başa çatdıqdan sonra 15 gün ərzində vergi orqanına gəlirdən və ya mənfəətdən hesablanmış cari vergi məbləği haqqında arayış təqdim etməlidir. Arayış təqdim olunmadığı halda, vergi orqanı 1-ci metodu tətbiq edir. Cari vergi ödəmələrinin məbləğini müəyyənləşdirmək üçün vergi ödəyicisi tərəfindən tətbiq etdiyi metod haqda məlumat verilmədiyi halda birinci metod tətbiq edilir. Vergi ilinin sonuna qədər də bu metod dəyişdirilmir.
Cari vergi ödəmələri vergi ödəyicisindən vergi ili üçün tutulan verginin məbləğinə aid edilir.
Əvvəllər fəaliyyəti və ya vergi tutulan mənfəəti olmayan vergi ödəyicilərinin gəlir vergisi üzrə cari vergi ödəmələri
Əvvəlki vergi ilində fəaliyyəti və ya vergi tutulan mənfəəti olmayan və növbəti vergi ilində fəaliyyət göstərən hüquqi şəxslərin və hüquqi şəxs yaratmadan fəaliyyət göstərən fiziki şəxslərin, yeni yaradılmış və fəaliyyət göstərən vergi ödəyicilərinin cari vergi ödəmələri aşağıda qeyd olunan qaydada həyata keçirilir:
- Əvvəllər fəaliyyəti və ya vergi tutulan mənfəəti olmayan vergi ödəyicilərinin gəlir və ya mənfəət vergisi üzrə cari vergi ödəmələri təqvim ili ərzində rüblər üzrə artan yekunla (əvvəlki illərdə yaranmış zərər vergi tutulan mənfəətdən çıxılmaqla) müvafiq vergi dərəcələrinə əsasən hesablanır.
- Cari vergi ödəmələrinin məbləği gəlirdən və ya mənfəətdən verginin məbləğinin 75%-dən az olmamalıdır.
- Bu vergi ödəyiciləri rüb başa çatdıqdan sonra 15 gün ərzində cari vergi ödəmələrini aparmalıdırlar. Rüb ərzində olan gəlir və ya mənfəətdən hesablanmış cari vergi məbləği ilə bağlı vergi orqanına arayış təqdim etməlidirlər.
- Cari vergi ödəmələri müəyyən edilmiş müddətdə ödənilmədiyi halda, ödəmə müddətindən sonrakı hər gecikmiş gün üçün vergi ödəyicisindən faiz tutulur.
- Vergi Məcəlləsi ilə müəyyən edilən faizlər vaxtında ödənilməmiş vergilər üzrə cari vergi ödəmələrinə münasibətdə gecikmiş müddətə bir ildən çox olmamaqla tətbiq edilir.
- Cari vergi ödəmələri vergi ili üçün mənfəətdən vergi ödəyicisindən tutulan verginin məbləğinə aid edilir.
- Sadələşdirilmiş vergi ödəyiciləri gəlir vergisi ödəyicisi olduğu halda cari vergi ödəmələrinin məbləği Vergi Məcəlləsinə uyğun olaraq müəyyən edilir.
- Vergi ödəyiciləri nəzərdə tutulmuş arayışları (Vergi Məcəlləsi 16.2-ci və 151.5.3-cü maddə) təqdim etmədikdə, cari vergi ödəmələrinin məbləği Vergi Məcəlləsinin 67-ci maddəsinə uyğun olaraq məlumatlar əsasında hesablanır və bu barədə vergi ödəyicisinə bildiriş göndərilir.
Hesabat ili başa çatdıqdan sonra cari vergi ödəmələri yenidən haqq-hesab edilir. Əgər hesablanmış cari vergi məbləği hesabat üzrə vergi məbləğindən çox olarsa, artıq hesablanmış cari vergi və faiz məbləğləri azaldılır.
Cari vergi ödəmələri Vergi Məcəlləsi ilə müəyyən olunan azadolmalar və güzəştlər nəzərə alınmaqla hesablanır.

Текущие налоговые платежи должны быть уплачены в государственный бюджет индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами не позднее 15 дней после окончания квартала. Муниципальные организации и предприятия платят налог на прибыль в местный бюджет. Размер каждого платежа составляет 1/4 суммы налога, исчисленного в предыдущем налоговом году. Специальные нотариусы обязаны уплатить налог, исчисленный по ставке 101ТП3Т, определенной статьей 101.4 Налогового кодекса, в государственный бюджет не позднее 20 числа следующего месяца. (1)
Налогоплательщик также может определить сумму текущих налоговых платежей таким методом:
(без учета затрат в этом квартале налогооблагаемого дохода объем) х (без учета затрат в прошлом году в его налогооблагаемом доходе коэффициент, обозначающий удельный вес налога) (2)
Сумма текущих налоговых платежей может быть определена налогоплательщиком одним из двух способов (1 и 2), указанных выше. Об этом он должен сообщить налоговому органу до 15 апреля каждого года. Если налогоплательщик выберет для определения суммы способ 2, он в течение 15 дней после окончания каждого квартала должен представить в налоговый орган отчет о текущей сумме налога, исчисленного на доходы или прибыль. Если свидетельство не представлено, налоговый орган применяет 1-й способ. Первый метод применяется, если налогоплательщик не предоставляет сведения о методе определения суммы текущих налоговых платежей. Этот метод не меняется до конца налогового года.
Текущие налоговые платежи связаны с суммой налога, взысканного с налогоплательщика за налоговый год.
Текущие налоговые платежи по налогу на прибыль налогоплательщиков, не имеющих предшествующей деятельности и не облагаемой налогом прибыли
Текущие налоговые платежи юридических лиц, не имевших деятельности или налогооблагаемой прибыли в предыдущем налоговом году и осуществляющих деятельность в следующем налоговом году, физических лиц, осуществляющих деятельность без образования юридического лица, а также вновь созданных и действующих налогоплательщиков, осуществляются в следующем порядке :
- Текущие налоговые платежи по налогу на прибыль или прибыль налогоплательщиков, не имевших предыдущей деятельности или налогооблагаемой прибыли, рассчитываются нарастающим итогом ежеквартально в течение календарного года. рассчитывается по соответствующим налоговым ставкам.
- Сумма текущих налоговых платежей не должна быть менее 751ТП3Т суммы налога на доходы или прибыль.
- Данные налогоплательщики должны произвести текущие налоговые платежи в течение 15 дней после окончания квартала. Они должны представить в налоговый орган справку о сумме текущего налога, исчисленного с дохода или прибыли за квартал.
- Если текущие налоговые платежи не уплачены в указанный срок, налогоплательщику начисляются проценты за каждый день просрочки после окончания срока уплаты.
- Проценты, определенные Налоговым кодексом, применяются к текущим налоговым платежам по налогам, не уплаченным в срок за просрочку не более одного года.
- Текущие налоговые платежи связаны с суммой налога, начисленного налогоплательщику из прибыли за налоговый год.
- Для плательщиков упрощенного налога, являющихся плательщиками налога на прибыль, размер текущих налоговых платежей определяется в соответствии с Налоговым кодексом.
- Налогоплательщики предоставили справки (Статья 16.2 и 151.5.3 НК РФ), сумма текущих налоговых платежей рассчитывается на основании информации в соответствии со статьей 67 Налогового кодекса и направляется уведомление налогоплательщику.
После окончания отчетного года производится перерасчет текущих налоговых платежей. Если рассчитанная текущая сумма налога превышает заявленную сумму налога, уже рассчитанные текущие суммы налога и процентов уменьшаются.