Audit – təsərrüfat subyektlərində maliyyə hesabatlarının və mühasibat uçotunun dəqiq və düzgün aparılmasının müstəqil yoxlanılmasıdır.
Auditor xidməti dedikdə isə təsərrüfat subyektlərində müqavilə əsasında maliyyə-təsərrüfat fəaliyyəti sahəsində yoxlama, təhlil aparmaq, ekspertiza və yazılı rəy vermək, mühasibat uçotu qurmaq, hesabat göstəricilərinin doğruluğunu təsdiq etmək və digər xidmətləri göstərmək nəzərdə tutulur.
Təsərrüfat subyektləri auditor seçməkdə sərbəstdirlər. Mülkiyyətçilər auditora auditin aparılması üçün lazım olan bütün sənədləri, registrləri və hesabatları dəqiq və düzgün təqdim etməkdə məsuliyyət daşıyırlar. Onlar eyni zamanda auditorun sorğusuna dair yazılı və ya şifahi formada izahatlar verməyə borcludurlar.
Audit növləri hansılardır?
Aşağıda qeyd olunan audit növləri vardır:
- Məcburi və könüllü;
- Təsərrüfat fəaliyyətinin auditi;
- Daxili və kənar;
- Maliyyə hesabatının auditi və xüsusi;
- Uyğunluq;
- Dövlət orqanlarının tapşırığı ilə təşkil olunan məcburi (icbari) audit;
- Əməliyyat;
- Auditor xidmətinin digər növləri.
Audit xidmətləri kimlər tərəfindən aparılır ?
Audit xidmətləri sərbəst auditorlar və ya auditor təşkilatları tərəfindən aparıla bilər.
- Sərbəst auditor – AR Auditorlar Palatası tərəfindən verilən lisenziyaya əsasən respublika daxilində audit xidməti göstərmək hüququ olan fiziki şəxsdir.
- Auditor təşkilatı – AR Auditorlar Palatası tərəfindən verilən lisenziyaya əsasən respublika ərazisində audit hüququ əldə etmiş və nizamnaməsinə əsasən yeganə fəaliyyət sahəsi bu xidmət növü olan hüquqi şəxsdir. Bu təşkilatlar AR Mülki Məcəlləsi ilə müəyyənləşdirilən qaydada bir və ya daha çox təsisçi tərəfindən yaradılır.
Əgər auditorun yoxlanılan müəssisədə müəssisənin rəhbərliyindən hər hansı bir şəxslə qohumluq əlaqəsi varsa, müəssisədə şəxsi əmlak mənafeyi, müəssisənin mülkiyyətçisi və ya səhmdarı, təsisçisi olmuşsa, həmçinin müəssisədə bundan əvvəl xidmət göstərmişsə həmin auditorlara bu müəssisələrdə audit yoxlamasını aparmaq qadağan edilir.
Bunu da qeyd edək ki, təsərrüfat subyektləri öz maliyyə-təsərrüfat fəaliyyəti ilə bağlı istənilən məsələ üzrə auditorlarla müəyyən müddətdə müqavilə bağlaya bilərlər. Əgər bu müqavilələr yoxlama xarakterli olarsa, onun nəticələrə uyğun olaraq əvvəlcədən müəyyən edilmiş qaydada autitorlar tərəfindən akt tərtib edilməlidir.
Audit yoxlaması hansı formalarda həyata keçirilir?
Audit yoxlaması iki formada həyata keçirilə bilər:
- məcburi audit – qanunla nəzərdə tutulan hallarda, həmçinin öz təsərrüfat maliyyə hesabatlarını dərc etdirməli olan təsərrüfat subyektləri üçün həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan audit
- könüllü audit – yuxarıdakı hallardan başqa digər bütün hallarda təsərrüfat subyektinin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən audit.
Auditor rəyi nədir?
Audit yoxlamasının sonunda auditor təşkilatı və ya auditor tərəfindən rəy verilir.
Auditor rəyi sərbəst auditor və ya auditor təşkilatının imzası və möhürü ilə təsdiqlənən təsərrüfat subyektinin illik maliyyə hesabatlarının doğruluğuna, maliyyə vəziyyətinə, mühasibat uçotunun ümumi vəziyyətinə, maliyyə-təsərrüfat əməliyyatlarının qanuniliyinə verdiyi qiyməti əks etdirən və hüquqi əhəmiyyəti olan, vahid forması olan rəsmi sənəddir.
Həmçinin auditor rəyinin təhvil-qəbul aktı auditor və ya auditor təşkilatı tərəfindən müqavilə şərtlərinin yerinə yetirilməsini müəyyən edən sənəddir. Auditor rəyi müəyyən edilmiş forma əsasında tərtib edilir.
Auditor təşkilatlarının fəaliyyəti “Auditor xidməti haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq tənzimlənir. Onların işinə nəzarət isə Auditorlar Palatası tərəfindən həyata keçirilir.

Аудит – это независимая проверка достоверности и правильности финансовой отчетности и бухгалтерского учета хозяйствующих субъектов.
Аудиторские услуги и предназначено для проведения проверок, анализа, экспертиз и письменных заключений в сфере финансово-хозяйственной деятельности хозяйствующих субъектов на основании договора, установления бухгалтерского учета, подтверждения достоверности показателей отчетности и оказания других услуг.
Хозяйствующие субъекты свободны в выборе аудитора. Владельцы несут ответственность за точное и правильное предоставление аудитору всех документов, записей и отчетов, необходимых для проверки. При этом они обязаны дать письменные или устные объяснения на запрос аудитора.
Каковы виды аудитов?
Ниже приведены виды проверок:
- Обязательные и добровольные;
- Аудит хозяйственной деятельности;
- Внутренний и внешний;
- Аудит финансовой отчетности и специальный;
- Совместимость;
- Обязательный (обязательный) аудит, организуемый по заказу государственных органов;
- Операция;
- Другие виды аудиторских услуг.
Кто такие аудиторские службы?
Аудиторские услуги могут оказывать независимые аудиторы или аудиторские организации.
- Независимый аудитор - Он является физическим лицом, имеющим право оказывать аудиторские услуги на территории республики на основании лицензии, выданной Палатой аудиторов АР.
- Аудиторская организация - Это юридическое лицо, получившее право на проведение аудита на территории республики на основании лицензии, выданной Палатой Аудиторов Азербайджанской Республики, и единственной сферой деятельности которого согласно ее уставу является данный вид услуг. Эти организации создаются одним или несколькими учредителями в порядке, установленном Гражданским кодексом АР.
Если аудитор состоит в родственных отношениях с каким-либо лицом из состава руководства предприятия на проверяемом предприятии, имеет личную имущественную заинтересованность в предприятии, являлся собственником или акционером, учредителем предприятия, а также если он оказывал услуги на предприятии ранее этим аудиторам запрещается проводить проверку на этих предприятиях.
Также следует отметить, что хозяйствующие субъекты могут заключить договор с аудиторами на определенный срок по любому вопросу, связанному с их финансово-хозяйственной деятельностью. В случае проведения проверки данных договоров по ее результатам проверяющими в установленном порядке должен быть составлен акт.
В каких формах проводится проверка?
Аудиторская проверка может осуществляться в двух формах:
- обязательный аудит - аудит, предназначенный для проведения в случаях, предусмотренных законодательством, а также для хозяйствующих субъектов, обязанных опубликовать свою экономическую финансовую отчетность.
- добровольный аудит - проверка проводится по инициативе экономического субъекта во всех иных случаях, кроме указанных выше.
Каково мнение аудитора?
По итогам проверки дается заключение аудиторской организации или аудитора.
Аудиторское заключение является официальным документом, имеющим юридическое значение и единой формы, в котором отражается значение достоверности годовой финансовой отчетности, финансового положения, общего состояния бухгалтерского учета, законности финансово-хозяйственных операций экономического субъекта, подтвержденное подпись и печать независимого аудитора или аудиторской организации.
Также акт вручения аудиторского заключения является документом, определяющим выполнение условий договора аудитором или аудиторской организацией. Аудиторское заключение составляется на основании установленной формы.
Деятельность аудиторских организаций «Об аудиторской службе» Это регулируется в соответствии с Законом Азербайджанской Республики. Их работу контролирует Счетная палата.