Audit – təsərrüfat subyektlərində maliyyə hesabatlarının və mühasibat uçotunun dəqiq və düzgün aparılmasının müstəqil yoxlanılmasıdır.
Auditor xidməti dedikdə isə təsərrüfat subyektlərində müqavilə əsasında maliyyə-təsərrüfat fəaliyyəti sahəsində yoxlama, təhlil aparmaq, ekspertiza və yazılı rəy vermək, mühasibat uçotu qurmaq, hesabat göstəricilərinin doğruluğunu təsdiq etmək və digər xidmətləri göstərmək nəzərdə tutulur.
Təsərrüfat subyektləri auditor seçməkdə sərbəstdirlər. Mülkiyyətçilər auditora auditin aparılması üçün lazım olan bütün sənədləri, registrləri və hesabatları dəqiq və düzgün təqdim etməkdə məsuliyyət daşıyırlar. Onlar eyni zamanda auditorun sorğusuna dair yazılı və ya şifahi formada izahatlar verməyə borcludurlar.
Audit növləri hansılardır?
Aşağıda qeyd olunan audit növləri vardır:
- Məcburi və könüllü;
- Təsərrüfat fəaliyyətinin auditi;
- Daxili və kənar;
- Maliyyə hesabatının auditi və xüsusi;
- Uyğunluq;
- Dövlət orqanlarının tapşırığı ilə təşkil olunan məcburi (icbari) audit;
- Əməliyyat;
- Auditor xidmətinin digər növləri.
Audit xidmətləri kimlər tərəfindən aparılır ?
Audit xidmətləri sərbəst auditorlar və ya auditor təşkilatları tərəfindən aparıla bilər.
- Sərbəst auditor – AR Auditorlar Palatası tərəfindən verilən lisenziyaya əsasən respublika daxilində audit xidməti göstərmək hüququ olan fiziki şəxsdir.
- Auditor təşkilatı – AR Auditorlar Palatası tərəfindən verilən lisenziyaya əsasən respublika ərazisində audit hüququ əldə etmiş və nizamnaməsinə əsasən yeganə fəaliyyət sahəsi bu xidmət növü olan hüquqi şəxsdir. Bu təşkilatlar AR Mülki Məcəlləsi ilə müəyyənləşdirilən qaydada bir və ya daha çox təsisçi tərəfindən yaradılır.
Əgər auditorun yoxlanılan müəssisədə müəssisənin rəhbərliyindən hər hansı bir şəxslə qohumluq əlaqəsi varsa, müəssisədə şəxsi əmlak mənafeyi, müəssisənin mülkiyyətçisi və ya səhmdarı, təsisçisi olmuşsa, həmçinin müəssisədə bundan əvvəl xidmət göstərmişsə həmin auditorlara bu müəssisələrdə audit yoxlamasını aparmaq qadağan edilir.
Bunu da qeyd edək ki, təsərrüfat subyektləri öz maliyyə-təsərrüfat fəaliyyəti ilə bağlı istənilən məsələ üzrə auditorlarla müəyyən müddətdə müqavilə bağlaya bilərlər. Əgər bu müqavilələr yoxlama xarakterli olarsa, onun nəticələrə uyğun olaraq əvvəlcədən müəyyən edilmiş qaydada autitorlar tərəfindən akt tərtib edilməlidir.
Audit yoxlaması hansı formalarda həyata keçirilir?
Audit yoxlaması iki formada həyata keçirilə bilər:
- məcburi audit – qanunla nəzərdə tutulan hallarda, həmçinin öz təsərrüfat maliyyə hesabatlarını dərc etdirməli olan təsərrüfat subyektləri üçün həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan audit
- könüllü audit – yuxarıdakı hallardan başqa digər bütün hallarda təsərrüfat subyektinin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən audit.
Auditor rəyi nədir?
Audit yoxlamasının sonunda auditor təşkilatı və ya auditor tərəfindən rəy verilir.
Auditor rəyi sərbəst auditor və ya auditor təşkilatının imzası və möhürü ilə təsdiqlənən təsərrüfat subyektinin illik maliyyə hesabatlarının doğruluğuna, maliyyə vəziyyətinə, mühasibat uçotunun ümumi vəziyyətinə, maliyyə-təsərrüfat əməliyyatlarının qanuniliyinə verdiyi qiyməti əks etdirən və hüquqi əhəmiyyəti olan, vahid forması olan rəsmi sənəddir.
Həmçinin auditor rəyinin təhvil-qəbul aktı auditor və ya auditor təşkilatı tərəfindən müqavilə şərtlərinin yerinə yetirilməsini müəyyən edən sənəddir. Auditor rəyi müəyyən edilmiş forma əsasında tərtib edilir.
Auditor təşkilatlarının fəaliyyəti “Auditor xidməti haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq tənzimlənir. Onların işinə nəzarət isə Auditorlar Palatası tərəfindən həyata keçirilir.

Audit is an independent verification of accurate and correct financial statements and accounting in economic entities.
Auditor service and it is meant to carry out inspection, analysis, expertise and written opinion in the field of financial and economic activities of economic entities on the basis of a contract, to establish accounting, to confirm the accuracy of reporting indicators and to provide other services.
Economic entities are free to choose an auditor. Owners are responsible for accurately and correctly providing the auditor with all documents, records and reports necessary for the audit. At the same time, they are obliged to give written or oral explanations to the auditor's request.
What are the types of audits?
Below are the types of audits:
- Mandatory and voluntary;
- Audit of economic activity;
- Internal and external;
- Financial statement audit and special;
- Compatibility;
- Mandatory (mandatory) audit organized by the order of state bodies;
- Operation;
- Other types of auditor service.
Who are the audit services?
Audit services can be performed by independent auditors or audit organizations.
- Independent auditor - He is a natural person who has the right to provide audit services within the republic based on the license issued by the Chamber of Auditors of AR.
- Auditor organization - It is a legal entity that has acquired the right to audit in the territory of the republic based on the license issued by the Chamber of Auditors of the Republic of Azerbaijan and whose only field of activity is this type of service according to its charter. These organizations are created by one or more founders in accordance with the procedure defined by the AR Civil Code.
If the auditor has a family relationship with any person from the management of the enterprise in the audited enterprise, has a personal property interest in the enterprise, has been an owner or shareholder, founder of the enterprise, as well as if he has provided service in the enterprise before, those auditors are prohibited from conducting an audit in these enterprises.
It should also be noted that economic entities can conclude a contract with auditors for a certain period of time on any issue related to their financial and economic activities. If these contracts are audited, an act must be drawn up by the auditors in a predetermined manner according to its results.
In what forms is the audit performed?
Audit verification can be carried out in two forms:
- mandatory audit - audit intended to be carried out in cases provided by law, as well as for economic entities that have to publish their economic financial statements
- voluntary audit - audit carried out at the initiative of the economic entity in all other cases, except for the above cases.
What is an auditor's opinion?
At the end of the audit, an opinion is given by the auditing organization or the auditor.
An auditor's opinion is an official document with legal significance and a single form, which reflects the value given to the accuracy of the annual financial statements, financial situation, general state of accounting, legality of financial and economic operations of the economic entity, confirmed by the signature and seal of an independent auditor or an auditing organization.
Also, the act of handing over the auditor's opinion is a document that determines the fulfillment of the terms of the contract by the auditor or the auditing organization. The auditor's opinion is drawn up on the basis of the prescribed form.
Activities of auditor organizations "About the auditor service" It is regulated in accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan. Their work is supervised by the Chamber of Auditors.