Əgər siz də VÖEN açmaq istəyirsinizsə və bunun üçün nə etməli olduğunuzu bilmirsinizsə bu məqaləmizdə bu haqda sizə məlumat verəcəyik.
AR Vergi Məcəlləsinə əsasən AR ərazisində fəaliyyət göstərən bütün fiziki və hüquqi şəxslər öz fəaliyyətlərinə VÖEN nömrəsi aldıqdan sonra başlaya bilərlər. VÖEN nömrəsinin verilməsinin məqsədi vergi orqanında vergi uçotuna alınan fiziki və ya hüquqi şəxsin digər vergi ödəyicilərindən fərqləndirilməsidir.
VÖEN açmaq üçün hansı sənədlər tələb olunur? Hara müraciət etməliyəm ?
Hər bir şəxs yaşadığı ərazinin Vergi İdarəsinə və ya yaxınlıqdakı ASAN Xidmət mərkəzinə müraciət edərək VÖEN aça bilər.
VÖEN açmaq üçün lazım olan sənədlərin siyahısı aşağıda göstərilmişdir:
Asan imza sertifikatının verilməsi.
Sertifikat ödənişsizdir (dövlət rüsumundan azaddır) və dərhal verilir.
- Şəxsiyyət təsdiq edən sənəd (vətəndaşlığı olmayan və əcnəbi şəxslər üçün onun ölkədə müvəqqəti və ya daimi yaşamaq icazəsini təsdiq edən sənəd);
- Etibarnamə (təmsilçi müraciət etdiyi halda);
- Asan İmza SİM kartı;
- Asan İmza SİM kartının verilməsi ilə bağlı abonent ilə mobil operator (Bakcell, Azercell və s.) arasında bağlanmış müqavilə;
- VÖEN (hüquqi şəxs olan və ya hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyəti göstərən fiziki şəxslər üçün);
- Möhür (hüquqi şəxslər üçün).
Fiziki şəxsin vergi uçotuna alınması.
Prosesinin icra müddəti 1 gündür və xidmət ödənişsizdir. Uçota alınmaq üçün zəruri olan sənədlər aşağıdakılardır:
- Fiziki şəxsin sahibkarlıq uçotu haqqında ərizə;
- Fiziki şəxsin şəxsiyyət vəsiqəsinin əsli və surəti;
Xidmət istifadəçiləri eyni zamanda bu xidmətdən istifadə etmək üçün kağız üzərində ərizə ilə AR İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinə müraciət edə bilər.
Müraciətlər qəbul edilib qeydə alınır və daha sonra icra edilməsi üçün aidiyyəti struktur bölməyə göndərilir. Müraciətlə bağlı müvafiq araşdırma aparılır. Əgər təqdim olunan sənədlərdə ciddi çatışmazlıqlar aşkar edilərsə müraciətin icrasından imtina edilir, onların aradan qaldırılması haqqında istifadəçi məlumatlandırlır. İmtina səbəbləri olmazsa, eyni zamanda çatışmazlıqlar aradan qaldırıldığı halda təkrar müraciət edilə bilər. Bu zaman Fiziki şəxsin uçot məlumatları reyestrə daxil edilir və vergi ödəyicisinə 10 rəqəmli VÖEN və Nəzarət kitabçası təqdim olunur.
İstifadəçi ərizəni elektron şəkildə Dövlət Vergi Xidmətinin İnternet Vergi İdarəsi portalı vasitəsilə təqdim edə bilər. Bu zaman ərizədə olan məlumatlar imzalandığı andan fiziki şəxs vergi uçotuna götürülərək ona 10 rəqəmli VÖEN verilir və müvafiq şəhadətnamə elektron ünvanına göndərilir. Şəhadətnamə və Nəzarət kitabçasının kağız daşıyıcılarda alınması üçün vergi ödəyicisinin özü və ya onun nümayəndəsi şəxsiyyət vəsiqəsi ilə Dövlət Vergi Xidmətinin yerli vergi orqanına müraciət etməlidir.
Digər hallarla tanış olmaq üçün Asan Xidmətin rəsmi saytından (buradan) məlumat ala və ya 195-1 çağrı mərkəzi ilə əlaqə saxlaya bilərsiniz.
VÖEN məlumatlarımı itirmişəm, nə etməliyəm?
VÖEN üzrə istifadəçi kodu və ya parol və şifrənizi unutmusunuzsa bu zaman yenisini əldə etməlisiniz. Bunun üçün “Elektron sənəd mübadiləsi haqqında Ərizə”ni poçt vasitəsilə qeydiyyatda olduğunuz vergi orqanına təqdim etməlisiniz. Ərizələrin forması ilə linkə keçid edərək tanış ola bilərsiniz.
VÖEN-nin aktiv olub-olmadığını necə bilmək olar?
VÖEN-inizin aktivliyi haqqındakı məlumatı hüquqi və ya fiziki şəxslər üzrə, həmçinin VÖEN və ya ada görə axtarış verməktə sizə göstərilən elektron xidmətdən istifadə etməklə ala bilərsiniz. Fəaliyyətin passiv və ya aktiv olması barədə məlumatı isə bu barədə kağız daşıyıcısında yaxud elektron formada müraciət edərək ala bilərsiniz.

Если ты тоже Откройте ИНН если вы хотите и не знаете, что для этого сделать, мы расскажем вам об этом в этой статье.
Согласно Налоговому кодексу АР, все физические и юридические лица, действующие на территории АР, могут начать свою деятельность после получения номера ИНН. Целью выдачи номера ИНН является отличие физического или юридического лица, зарегистрированного в налоговом органе, от других налогоплательщиков.
Какие документы необходимы для открытия ИНН? Куда мне следует подать заявление?
Открыть ИНН каждый человек может, обратившись в налоговую инспекцию по месту жительства или в ближайший сервисный центр АСАН.
Откройте ИНН Перечень документов, необходимых для:
Удобная выдача сертификата подписи.
Сертификат выдается бесплатно (освобождается от государственной пошлины) и выдается немедленно.
- Документ, удостоверяющий личность (для лиц без гражданства и иностранцев – документ, подтверждающий временный или постоянный вид на жительство в стране);
- Доверенность (при обращении представителя);
- SIM-карта Easy Signature;
- Соглашение, заключенное между абонентом и оператором мобильной связи (Bakcell, Azercell и др.) о выпуске SIM-карты Asan Imza;
- ИНН (для физических лиц, являющихся юридическими лицами или осуществляющих предпринимательскую деятельность без создания юридического лица);
- Печать (для юридических лиц).
Налоговый учет физического лица.
Длительность процесса – 1 день, услуга бесплатна. Документы, необходимые для регистрации, следующие:
- Заявление на ведение бухгалтерского учета физического лица;
- Оригинал и копия удостоверения личности физического лица;
Пользователи услуги также могут обратиться в Государственную налоговую службу при Министерстве экономики АР с бумажным заявлением на использование этой услуги.
Заявки принимаются и регистрируются, а затем направляются в соответствующее структурное подразделение на обработку. По заявлению проводится соответствующее расследование. Если в предоставленных документах будут обнаружены серьезные недостатки, в заявке будет отказано, а пользователь будет проинформирован об их устранении. При отсутствии оснований для отказа его можно подать повторно, если при этом будут устранены недостатки. В это время учетные данные Физического лица вносятся в реестр и налогоплательщику предоставляются 10-значный ИНН и Контрольная книжка.
Пользователь подает заявление в ГНС в электронном виде. Интернет-портал налогового администрирования можно отправить через В это время с момента подписания сведений в заявлении физическое лицо принимается на учет в налоговой, ему присваивается 10-значный ИНН и на его адрес электронной почты высылается соответствующая справка. Для получения справки и контрольной книжки на бумажных носителях самому налогоплательщику или его представителю необходимо обратиться в местный налоговый орган Государственной налоговой службы с удостоверением личности.
Для ознакомления с другими кейсами посетите официальный сайт Асан Сервис (отсюда) Вы можете получить информацию или позвонить в колл-центр 195-1.
Я потерял данные ИНН, что мне делать?
Если вы забыли свой код пользователя или пароль ИНН, вам следует получить новый. Для этого вам необходимо подать «Заявление об электронном обмене документами» почтой в налоговый орган, где вы состоите на учете. С формой заявки связьОзнакомиться можно перейдя
Как узнать, активен ли ИНН?
Информацию о деятельности вашего ИНН можно искать по юридическим или физическим лицам, а также по ИНН или наименованию. электронный сервисвы можете купить, используя Получить информацию о том, является ли деятельность пассивной или активной, можно, обратившись в бумажном или электронном виде.