Əgər siz də VÖEN açmaq istəyirsinizsə və bunun üçün nə etməli olduğunuzu bilmirsinizsə bu məqaləmizdə bu haqda sizə məlumat verəcəyik.
AR Vergi Məcəlləsinə əsasən AR ərazisində fəaliyyət göstərən bütün fiziki və hüquqi şəxslər öz fəaliyyətlərinə VÖEN nömrəsi aldıqdan sonra başlaya bilərlər. VÖEN nömrəsinin verilməsinin məqsədi vergi orqanında vergi uçotuna alınan fiziki və ya hüquqi şəxsin digər vergi ödəyicilərindən fərqləndirilməsidir.
VÖEN açmaq üçün hansı sənədlər tələb olunur? Hara müraciət etməliyəm ?
Hər bir şəxs yaşadığı ərazinin Vergi İdarəsinə və ya yaxınlıqdakı ASAN Xidmət mərkəzinə müraciət edərək VÖEN aça bilər.
VÖEN açmaq üçün lazım olan sənədlərin siyahısı aşağıda göstərilmişdir:
Asan imza sertifikatının verilməsi.
Sertifikat ödənişsizdir (dövlət rüsumundan azaddır) və dərhal verilir.
- Şəxsiyyət təsdiq edən sənəd (vətəndaşlığı olmayan və əcnəbi şəxslər üçün onun ölkədə müvəqqəti və ya daimi yaşamaq icazəsini təsdiq edən sənəd);
- Etibarnamə (təmsilçi müraciət etdiyi halda);
- Asan İmza SİM kartı;
- Asan İmza SİM kartının verilməsi ilə bağlı abonent ilə mobil operator (Bakcell, Azercell və s.) arasında bağlanmış müqavilə;
- VÖEN (hüquqi şəxs olan və ya hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyəti göstərən fiziki şəxslər üçün);
- Möhür (hüquqi şəxslər üçün).
Fiziki şəxsin vergi uçotuna alınması.
Prosesinin icra müddəti 1 gündür və xidmət ödənişsizdir. Uçota alınmaq üçün zəruri olan sənədlər aşağıdakılardır:
- Fiziki şəxsin sahibkarlıq uçotu haqqında ərizə;
- Fiziki şəxsin şəxsiyyət vəsiqəsinin əsli və surəti;
Xidmət istifadəçiləri eyni zamanda bu xidmətdən istifadə etmək üçün kağız üzərində ərizə ilə AR İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinə müraciət edə bilər.
Müraciətlər qəbul edilib qeydə alınır və daha sonra icra edilməsi üçün aidiyyəti struktur bölməyə göndərilir. Müraciətlə bağlı müvafiq araşdırma aparılır. Əgər təqdim olunan sənədlərdə ciddi çatışmazlıqlar aşkar edilərsə müraciətin icrasından imtina edilir, onların aradan qaldırılması haqqında istifadəçi məlumatlandırlır. İmtina səbəbləri olmazsa, eyni zamanda çatışmazlıqlar aradan qaldırıldığı halda təkrar müraciət edilə bilər. Bu zaman Fiziki şəxsin uçot məlumatları reyestrə daxil edilir və vergi ödəyicisinə 10 rəqəmli VÖEN və Nəzarət kitabçası təqdim olunur.
İstifadəçi ərizəni elektron şəkildə Dövlət Vergi Xidmətinin İnternet Vergi İdarəsi portalı vasitəsilə təqdim edə bilər. Bu zaman ərizədə olan məlumatlar imzalandığı andan fiziki şəxs vergi uçotuna götürülərək ona 10 rəqəmli VÖEN verilir və müvafiq şəhadətnamə elektron ünvanına göndərilir. Şəhadətnamə və Nəzarət kitabçasının kağız daşıyıcılarda alınması üçün vergi ödəyicisinin özü və ya onun nümayəndəsi şəxsiyyət vəsiqəsi ilə Dövlət Vergi Xidmətinin yerli vergi orqanına müraciət etməlidir.
Digər hallarla tanış olmaq üçün Asan Xidmətin rəsmi saytından (buradan) məlumat ala və ya 195-1 çağrı mərkəzi ilə əlaqə saxlaya bilərsiniz.
VÖEN məlumatlarımı itirmişəm, nə etməliyəm?
VÖEN üzrə istifadəçi kodu və ya parol və şifrənizi unutmusunuzsa bu zaman yenisini əldə etməlisiniz. Bunun üçün “Elektron sənəd mübadiləsi haqqında Ərizə”ni poçt vasitəsilə qeydiyyatda olduğunuz vergi orqanına təqdim etməlisiniz. Ərizələrin forması ilə linkə keçid edərək tanış ola bilərsiniz.
VÖEN-nin aktiv olub-olmadığını necə bilmək olar?
VÖEN-inizin aktivliyi haqqındakı məlumatı hüquqi və ya fiziki şəxslər üzrə, həmçinin VÖEN və ya ada görə axtarış verməktə sizə göstərilən elektron xidmətdən istifadə etməklə ala bilərsiniz. Fəaliyyətin passiv və ya aktiv olması barədə məlumatı isə bu barədə kağız daşıyıcısında yaxud elektron formada müraciət edərək ala bilərsiniz.

If you too Open the TIN if you want and you don't know what to do for it, we will tell you about it in this article.
According to the AR Tax Code, all individuals and legal entities operating in the territory of the AR can start their activities after receiving a TIN number. The purpose of issuing a TIN number is to distinguish a natural or legal person registered in the tax authority from other taxpayers.
What documents are required to open a TIN? Where should I apply?
Every person can open a TIN by applying to the Tax Office of the area where he lives or to the nearest ASAN Service Center.
Open the TIN The list of documents required for:
Easy signature certificate issuance.
The certificate is free of charge (exempt from state duty) and issued immediately.
- Identity document (for stateless persons and foreigners, a document confirming their temporary or permanent residence permit in the country);
- Power of attorney (if the representative applies);
- Easy Signature SIM card;
- Agreement concluded between the subscriber and the mobile operator (Bakcell, Azercell, etc.) regarding the issuance of the Asan Imza SIM card;
- TIN (for natural persons who are legal entities or who perform entrepreneurial activity without creating a legal entity);
- Seal (for legal entities).
Tax registration of a natural person.
The duration of the process is 1 day and the service is free of charge. The documents required for registration are as follows:
- Application for business accounting of a natural person;
- Original and copy of the identity card of a natural person;
Service users can also apply to the State Tax Service under the Ministry of Economy of AR with a paper application to use this service.
Applications are received and registered and then sent to the relevant structural unit for processing. An appropriate investigation is underway regarding the application. If serious deficiencies are found in the submitted documents, the application will be refused, and the user will be informed about their elimination. If there are no reasons for refusal, it can be re-applied if the deficiencies are eliminated at the same time. At this time, the accounting information of the Natural Person is entered into the register and the taxpayer is provided with a 10-digit TIN and a Control book.
The user submits the application electronically to the State Tax Service Internet Tax Administration portal can be submitted through At this time, from the moment the information in the application is signed, the individual is taken into the tax register, a 10-digit TIN is assigned to him, and the corresponding certificate is sent to his e-mail address. In order to obtain a certificate and control book in paper carriers, the taxpayer himself or his representative must apply to the local tax authority of the State Tax Service with an identity card.
To get acquainted with other cases, visit the official website of Asan Service (from here) you can get information or contact the 195-1 call center.
I have lost my TIN information, what should I do?
If you have forgotten your TIN user code or password, you should get a new one. For this, you need to submit the "Application for electronic document exchange" by mail to the tax authority where you are registered. With the application form linkYou can get acquainted by going to
How to know if the TIN is active?
Information about the activity of your TIN can be searched by legal entities or individuals, as well as by TIN or name. electronic serviceyou can buy using You can get information about whether the activity is passive or active by applying on paper or in electronic form.