Müxtəlif sahibkarlıq fəaliyyəti növlərinin həyata keçirilməsi üçün hüquqi şəxs və ya fərdi sahibkarlardan lisenziya tələb oluna bilər. AR-da lisenziya və icazələr sisteminin tənzimlənməsinin iqtisadi, hüquqi və təşkilati əsasları “Lisenziyalar və icazələr haqqında” AR-nın Qanunu ilə müəyyən edilir.
Lisenziya almaq üçün hansı sənədlər lazımdır və necə müraciət etməliyəm?
Ərizəçi lisenziyanın alınması üçün lisenziya verən orqana ərizə təqdim etməlidir. Ərizəyə aşağıdakı sənədlər əlavə edilməlidir:
- əgər ərizəçi hüquqi şəxs və ya xarici hüquqi şəxsin filialı və ya nümayəndəliyi olarsa, hüquqi şəxslərin dövlət reyestrindən çıxarışın surəti;
- əgər ərizəçi fərdi sahibkardırsa şəxsiyyət şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin surəti;
- ərizəçinin vergi ödəyicisi olaraq uçota alınması haqqında şəhadətnamənin surəti;
- ərizədə qeyd edilən obyektlər üçün ərizəçinin istifadə, mülkiyyət və ya icarə hüququnu təsdiq edən sənədin surəti ;
- fəaliyyət növündən asılı olaraq, AR-nın qanunları ilə müəyyən edilən şərtlərin və AR Nazirlər Kabinetinin müəyyən etdiyi əlavə şərtlərin yerinə yetirildiyini təsdiq edən sənədlər.
Hansı fəaliyyət növləri üçün lisenziya tələb olunur?
Lisenziya tələb olunan fəaliyyət növləri qanunla müəyyən edilən meyarlardan biri nəzərə alınmaqla müəyyənləşdirilir. Həmin meyarlar aşağıdakılardır:
- əgər fəaliyyət dövlət təhlükəsizliyinə təsir edirsə;
- əgər fəaliyyət məhdud olan təbii ehtiyatlardan istifadəni nəzərdə tutursa;
- əgər fəaliyyət ətraf mühitin ekologiyasına mənfi təsir göstərə bilərsə;
- əgər fəaliyyət qeyri-məhdud sayda şəxslərin sağlamlığı, həyatı və əmlakı üçün təhlükəli olarsa.
Lisenziya tələb olunan fəaliyyət növlərinin siyahısı
- Toksiki istehsalat tullantılarının utilizasiyası və zərərsizləşdirilməsi
- Özəl tibb fəaliyyəti
- Əczaçılıq fəaliyyəti ilə bağlı dərman vasitələrinin istehsalı, topdan və pərakəndə satışı.
- Prekursorların istehsalı, ixracı, idxalı və tranzit nəql edilməsi
- Təhsil fəaliyyəti:
– məktəbəqədər təhsil müəssisələri (dövlət təhsil müəssisələri istisna)
– liseylər və gimnaziyalar daxil olmaqla ümumi təhsil müəssisələri
– peşətəhsili müəssisələri
– orta ixtisas təhsili müəssisələri
– ali təhsil müəssisələri
– əlavə təhsil müəssisələri
Qeyd: dövlət təhsil müəssisələri istisnadır
– dini orta ixtisas təhsili müəssisələri
– ali dini təhsil müəssisələri
- Telekommunikasiya və poçt rabitəsi xidmətləri:
– telefon (məftilli)
– radiotrank və simsiz telefon
– İP-telefoniya (internet telefoniya)
– ölkədaxili və beynəlxalq telekommunikasiya kanallarının təşkili
– məlumatların ötürülməsi
– sürətli poçt xidməti
- Radioaktiv və ionlaşdırıcı şüalar buraxan maddələrin tullantılarının saxlanması
- Təhlükəli yüklərin nəqliyyatla daşınması
- Təbii qaz və maye təsərrüfatı obyektlərinin quraşdırılması və istismarı
- Liftlərin quraşdırılması və təmiri fəaliyyəti
- Attraksionların istismarı
- Təhlükə potensiallı obyektlərdə avadanlığın və texniki qurğuların diaqnostikası və texniki yoxlamaların keçirilməsi
- Qaldırıcı qurğuların, təzyiq altında işləyən qazanların, metallurgiya avadanlığının tutumların quraşdırılması və təmiri
- Yanğından mühafizə fəaliyyəti.
- Tikintisinə icazə tələb olunan bina və qurğuların mühəndis-axtarış və tikinti-quraşdırma işləri, həmçinin bina və qurğuların layihələndirilməsi
- Özəl baytarlıq xidmətifəaliyyəti
- Baytarlıq preparatlarının istehsalı və satışı
- Bitki mühafizə vasitələrinin və aqrokimyəvi maddələrin istehsalı və idxalı
- Fərdi ovçuluq təsərrüfatlarının təşkili
- Yabanı dərman bitkiləri xammalının istehsal üçün tədarükü
- Müxtəlif növ möhürlərin və ya ştampların hazırlanması
Lisenziyanın verilməsi üçün dövlət rüsumunun ödənilməsi “Dövlət rüsumu haqqında” AR Qanunu ilə müəyyən edilir. Fəaliyyət növünə uyğun olaraq dövlət rüsumlarının məbləği ilə Asan Xidmətin rəsmi saytından ətraflı məlumat əldə edə bilərsiniz.
Lisenziyaların verilməsi prosesi necə gedir?
Lisenziya verən orqan tərəfindən ərizə və ona əlavə edilən sənədlər yoxlanılır. Əgər hər hansı bir çatışmazlıqlar aşkar edilərsə 5 iş günündən gec olmayaraq ərizəçi onların aradan qaldırılması barədə məlumatlandırılır.
Ərizəçi məlumatı aldığı vaxtdan ən geci 10 iş günü ərzində çatışmazlıqları aradan qaldırmalıdır.
Əgər aşkar olunmuş çatışmazlıqlar göstərilən müddətdə aradan qaldırmazsa inzibati akt qəbul edilir və bu məlumatı 2 iş günü müddətində ərizəçiyə təqdim edilir.
Ərizəçi aşkar olunmuş çatışmazlıqları aradan qaldırılarsa lisenziyanın alınması üçün təkrar ərizə ilə müraciət edə bilər.
Lisenziya verən orqan rəy (razılıq) alınması üçün aidiyyəti dövlət orqan və müəssisəyə müraciət etdikdə, ona 7 iş günü müddətində baxılaraq cavab verilir. (müddət 20 gündən çox olmayaraq uzadıla bilər). Bu müddət ərzində rəy bildirilmədikdə, rəy müsbət hesab olunur. Mənfi rəy, habelə razılığın verilməsindən imtina müvafiq qanuna istinad edilməklə, əsaslandırılmalıdır.
AR qanunlarında daha qısa müddət müəyyən edilməyibsə, lisenziya verən orqan ərizənin qeydiyyata alındığı vaxtdan 10 iş günündən gec olmayaraq lisenziyanı verir yaxud verilməsindən imtina haqqında inzibati akt qəbul edir.
Hansı hallarda lisenziyaların verilməsindən imtina edilə bilər?
Əgər yuxarıda qeyd oluan ərizə və ya ona əlavə edilən sənədlərdə hər hansı qanunauyğunsuzluq aşkar edilərsə və ya ərizəçinin lisenziya şərtlərini yerinə yetirməkdən boyun qaçırarsa lisenziyanın verilməsindəən imtina edilə bilər. Bu zaman imtina haqqında inzibati akt imtina halları göstərilməklə əsaslandırılmalıdır. Ərizəçi həmin aktdan inzibati qaydada məhkəməyə şikayət verə bilər.

Какие документы необходимы для получения лицензии?
От юридических лиц или индивидуальных предпринимателей для осуществления различных видов предпринимательской деятельности. лицензия может потребоваться. Экономическая, правовая и организационная основа регулирования системы лицензий и разрешений в Азербайджанской Республике определяется Законом Азербайджанской Республики «О лицензиях и разрешениях».
Какие документы необходимы для получения лицензии и как мне подать заявку?
Для получения лицензии заявителю необходимо подать заявление в лицензирующий орган. К заявлению необходимо приложить следующие документы:
• если заявителем является юридическое лицо либо филиал или представительство иностранного юридического лица, копия выписки из государственного реестра юридических лиц;
• если заявитель является индивидуальным предпринимателем, копия документа, удостоверяющего личность;
• копия свидетельства о регистрации заявителя налогоплательщиком;
• копия документа, подтверждающего право пользования, владения или аренды заявителя на объекты, указанные в заявлении;
• в зависимости от вида деятельности - документы, подтверждающие выполнение условий, определенных законами АР, и дополнительных условий, определенных Кабинетом Министров АР.
Какие виды деятельности требуют лицензии?
Виды деятельности, требующие лицензии, определяются с учетом одного из критериев, установленных законодательством. Эти критерии заключаются в следующем:
• если деятельность затрагивает государственную безопасность;
• если деятельность предполагает использование ограниченных природных ресурсов;
• если деятельность может оказать негативное влияние на экологию окружающей среды;
• если деятельность опасна для здоровья, жизни и имущества неограниченного круга лиц.
Перечень видов деятельности, для осуществления которых необходима лицензия
• Утилизация и обезвреживание токсичных промышленных отходов
• Частная медицинская деятельность
• Производство, оптовая и розничная продажа лекарственных средств, связанных с фармацевтической деятельностью.
• Производство, экспорт, импорт и транзит прекурсоров
• Образовательная деятельность:
- дошкольные образовательные учреждения (кроме государственных образовательных учреждений)
– общеобразовательные учреждения, включая средние школы и гимназии
- учреждения профессионального обучения
- средние специальные учебные заведения
- высшие учебные заведения
- дополнительные образовательные учреждения
Примечание: государственные образовательные учреждения являются исключением
- религиозные средние специальные учебные заведения
- высшие религиозные учебные заведения
• Телекоммуникации и почтовые услуги:
– телефон (проводной)
– радиомагистраль и беспроводной телефон
— IP-телефония (интернет-телефония)
- организация внутренних и международных каналов связи
- Обмен данными
- служба экспресс-почты
• Хранение отходов радиоактивных и ионизирующих излучений
• Перевозка опасных грузов транспортом
• Монтаж и эксплуатация объектов природного газа и жидкости
• Монтаж и ремонт лифтов
• Эксплуатация аттракционов
• Проведение диагностики и технических осмотров оборудования и технических устройств на потенциально опасных объектах.
• Монтаж мощности и ремонт подъемных устройств, котлов, металлургического оборудования
• Противопожарная деятельность.
• Инженерно-изыскательские и строительно-монтажные работы зданий и сооружений, на строительство которых требуется разрешение, а также проектирование зданий и сооружений
• Деятельность частной ветеринарной службы
• Производство и продажа ветеринарных препаратов
• Производство и импорт средств защиты растений и агрохимикатов
• Организация индивидуальных охотничьих хозяйств
• Поставка сырья дикорастущих лекарственных растений для производства.
• Изготовление различных видов печатей или штампов.
Оплата государственной пошлины за выдачу лицензии определяется Законом АР «О государственной пошлине». С размером государственной пошлины по виду деятельности Простое обслуживаниеБолее подробную информацию вы можете получить на официальном сайте.
Как проходит процесс лицензирования?
Заявление и прилагаемые к нему документы проверяются лицензирующим органом. При обнаружении недостатков заявителю сообщается об их устранении не позднее 5 рабочих дней.
Заявитель обязан устранить недостатки не позднее 10 рабочих дней после получения информации.
Если выявленные недостатки не будут устранены в указанный срок, принимается административный акт и в течение 2 рабочих дней данная информация представляется заявителю.
Заявитель может повторно подать заявление на получение лицензии, если выявленные недостатки будут устранены.
При обращении лицензирующего органа в соответствующий государственный орган и предприятие за заключением (согласием) оно рассматривается и дает ответ в течение 7 рабочих дней. (срок может быть продлен не более чем на 20 дней). Если в течение этого периода обратной связи не поступает, обратная связь считается положительной. Отрицательное заключение, как и отказ в даче согласия, должны быть обоснованы ссылкой на соответствующий закон.
Если законодательством АР не установлен более короткий срок, лицензирующий орган выдает лицензию или принимает административный акт об отказе в ее выдаче не позднее 10 рабочих дней с момента регистрации заявления.
В каких случаях может быть отказано в выдаче лицензии?
В случае обнаружения нарушений в указанном заявлении или приложенных к нему документах либо отказе соискателя от выполнения лицензионных условий в выдаче лицензии может быть отказано. В этом случае административный акт об отказе должен быть обоснован с указанием обстоятельств отказа. Заявитель может подать административную жалобу на это действие в суд.