Əmək müqaviləsi və onun məzmunu, müqavilənin tərəfləri, forması və müddəti ilə bağlı ətraflı məlumat almaq üçün bu yazını oxuyun.
Əmək müqaviləsi və onun tərəfləri
Əmək müqaviləsi işçi və işəgötürən arasında fərdi qaydada bağlanan və tərəflərin hüquq və vəzifələrini, əmək münasibətlərinin əsas şərtlərini əks etdirən yazılı müqavilədir.
İşçi işəgötürənlə fərdi qaydada yazılı əmək müqaviləsinin bağlanması ilə müvafiq iş yerində haqqı ödənilməklə çalışan fiziki şəxsdir.
İşəgötürən tam fəaliyyət qabiliyyətli olub işçilərlə əmək müqaviləsi bağlamaq, onun şərtlərini dəyişdirmək və ya müqaviləyə xitam vermək hüququna malik mülkiyyətçi və ya onun təyin etdiyi müəssisənin səlahiyyətli orqanı, rəhbəri, habelə fiziki şəxsdir.
Əmək müqaviləsinin forması
Əmək müqaviləsi tərəflər arasında yazılı formada bağlanılır. Müqavilə tərəflərin imzası və möhürü ilə təsdiqlənir. 2 nüsxədən az olmayaraq tərtib olunur. Bir nüsxə işçidə, bir nüsxə isə işəgötürəndə saxlanılır.
Əmək müqaviləsinin müddəti
Əmək müqaviləsi 2 cür bağlana bilər:
- Müddətli müqavilə– tərəflərin razılaşdığı müddətə bağlanır
- Müddətsiz müqavilə
Əgər bağlanılan müqavilədə onun hansı müddətə bağlandığı göstərilməyibsə, bu halda müqavilə müddətsiz bağlanmış hesab olunur. Hər iki tərəfin razılığı olmadan müddəti müəyyən edilmədən bağlanmış əmək müqaviləsi müddətli müqavilə ilə əvəz edilə bilməz.
Əmək funksiyasının yerinə yetirilməsi şərtlərinə görə göstərilən xidmətlərin və ya işin daimi xarakterə malik olduğu əvvəlcədən məlum olduğu hallarda, əmək müqaviləsi müddəti müəyyən edilmədən bağlanmalıdır. (Əmək Məcəlləsinin 47-ci maddəsində göstərilən hallar istisnadır)
Əgər müddətli əmək müqaviləsi fasiləsiz olaraq 5 ildən artıq müddətə davam edərsə, həmin müavilə müddətsiz hesab edilir.
Əmək müqaviləsinin məzmunu
Əmək müqaviləsinin məzmunu və quruluşu tərəflərin razılığı ilə qanunvericiliyin tələblərinə əməl edilməklə müəyyən edilir.
Aşağıdakı məlumatlar və şərtlər əmək müqaviləsində mütləq göstərilməlidir:
- işçinin, adı, soyadı, atasının adı və ünvanı, şəxsiyyətini təsdiq edən sənədin adı, pin kodu, seriya və nömrəsi, verildiyi tarix, sənədi verən orqanın adı;
- işəgötürən hüquqi şəxs olduqda onun adı, VÖEN – vergi ödəyicisinin eyniləşdirmə nömrəsi, SUN – sığortaedənin uçot nömrəsi, hüquqi və faktiki fəaliyyət göstərdiyi ünvanı;
- işəgötürən fiziki şəxs olduqda onun adı, soyadı, atasının adı, VÖEN – vergi ödəyicisinin eyniləşdirmə nömrəsi, SUN – sığortaedənin uçot nömrəsi, SSN – sosial sığortanömrəsi, ünvanı, o cümlədən faktiki fəaliyyət göstərdiyi ünvanı, şəxsiyyətini təsdiq edən sənədin adı, seriyası, nömrəsi, FİN – fərdi identifikasiya nömrəsi və ya pin kodu, verildiyi tarix, şəxsiyyəti təsdiq edən sənədi verən orqanın adı;
- işçinin vəzifəsi (peşəsi) və iş yeri;
- əmək müqaviləsinin müddəti;
- əmək müqaviləsinin bağlandığı və işçinin işə başlamalı olduğu gün;
- işçinin əmək funksiyası;
- tərəflərin əmək müqaviləsi üzrə qarşılıqlı öhdəlikləri;
- işçinin əmək şəraitinin şərtləri — əmək haqqı və ona əlavələr, əməyin mühafizəsi, iş və istirahət vaxtı, əmək məzuniyyətinin müddəti, icbari sığortavə məcburi dövlət sosial sığorta olunması;
- işçinin sosial sığortanömrəsi (SSN) (“Dövlət sirri haqqında” AR Qanununa uyğun olaraq barələrində məlumatların məxfiləşdirilməsi nəzərdə tutulan şəxslər və ilk dəfə əmək fəaliyyətinə başlayanlar istisnadər);
- işçinin iş yerinin əlavə və ya əsas iş yeri olması barədə qeyd;
- tərəflərin müəyyən etdiyi digər şərtlər barədə məlumatlar.
Əmək müqaviləsi bağlanarkən və müqaviləyə xitam verilənədək işçilər üçün müəyyən edilmiş hüquq və təminatların səviyyəsi azaldıla bilməz. Həmçinin Əmək Məcəlləsəsində başqa hal nəzərdə tutulmayıbsa, əmək müqaviləsinin şərtlərinin dəyişdirilməsi yolverilməzdir.

Read this article to get detailed information about the employment contract and its content, parties, form and duration of the contract.
Employment contract and its parties
Labor contract It is a written contract concluded individually between the employee and the employer and reflects the rights and duties of the parties and the basic conditions of labor relations.
Worker is a natural person who works with an employer and is paid a fee at the appropriate workplace by concluding a written employment contract with the employer.
Employer is the owner or the authorized body of the enterprise appointed by him, the head, as well as a natural person, who is fully functional and has the right to conclude an employment contract with employees, change its conditions or terminate the contract.
Form of employment contract
The employment contract is concluded between the parties in written form. The contract is confirmed by the signature and seal of the parties. No less than 2 copies are drawn up. One copy is kept by the employee and one copy by the employer.
The duration of the employment contract
An employment contract can be concluded in 2 ways:
- A fixed-term contract is concluded for a period agreed upon by the parties
- Permanent contract
If the concluded contract does not specify its duration, then the contract is considered indefinite. Without the agreement of both parties, an employment contract concluded without determining the term cannot be replaced by a fixed-term contract.
In cases where it is known in advance that the services or work provided are of a permanent nature due to the conditions of performance of the labor function, the employment contract must be concluded without determining the term. (In Article 47 of the Labor Code the specified cases are exceptions)
If the fixed-term employment contract continues continuously for more than 5 years, that contract is considered indefinite.
Content of the employment contract
The content and structure of the employment contract is determined by the agreement of the parties, following the requirements of the legislation.
The following information and conditions must be specified in the employment contract:
- employee's name, surname, father's name and address, name, pin code, series and number of the identity document, date of issue, name of the authority issuing the document;
- if the employer is a legal entity, its name, TIN – taxpayer's identification number, SUN – account number of the insurer, legal and actual address of activity;
- if the employer is a natural person, his/her name, surname, patronymic, TIN – taxpayer identification number, SUN – account number of the insurer, SSN – social insurance number, address, including the actual address of activity, name, series, number of the identity document, FIN - personal identification number or pin code, date of issuance, name of the authority issuing the identity document;
- employee's position (profession) and workplace;
- the duration of the employment contract;
- the day the employment contract is concluded and the employee must start work;
- labor function of the employee;
- mutual obligations of the parties under the employment contract;
- conditions of the employee's working conditions — salary and supplements, labor protection, work and rest time, duration of work leave, compulsory insurance and compulsory state social insurance being;
- employee's social insurance number (SSN) (except for persons whose information is to be kept confidential in accordance with the AR Law "On State Secrets" and those who have started work for the first time);
- of the employee's workplace a note on having an additional or main place of work;
- information on other conditions determined by the parties.
The level of rights and guarantees established for employees during the conclusion of the employment contract and until the termination of the contract cannot be reduced. Also, unless otherwise provided for in the Labor Code, it is not permissible to change the terms of the employment contract.