Sadələşdirilmiş vergi ödəyicisi hüququ olan şəxslər
Qanunvericiliyə uyğun olaraq aşağıda qeyd olunan şəxslərin sadələşdirilmiş verginin ödəyicisi olmaq hüququ vardır:
- Vergi Məcəlləsinin uyğun müddəalarının nəzərə alınmasıyla ƏDV məqsədləri üçün qeydiyyata alınmayan və ardıcıl olaraq 12 aylıq dövr ərzində istənilən ayda vergi tutulan əməliyyatların həcmi 200.000 manat və ondan daha az olan şəxslər;
- Vergi tutulan əməliyyatlarının həcmi ardıcıl olaraq 12 aylıq dövr ərzində istənilən ayda 200.000 manatdan çox olan ictimai iaşə fəaliyyəti göstərən şəxslər.
Qanunla nəzərdə tutulmuş sadələşdirilmiş vergi ödəyicisi olmaq hüququ olan vergi ödəyicisi hər il aprelin 20-dən gec olmayaraq, müvafiq bəyannaməni və hüquqlardan istifadə etməyəcəyi haqda yazılı məlumatı vergi orqanına təqdim etməlidir. Vergi Məcəlləsinin 218.4-cü maddəsində qeyd olunan vergi ödəyiciləri istisnadır.
Vergi ödəyicisinin təqvim ilinin sonuna qədər seçdiyi metodu dəyişdirmək hüququ yoxdur. Vergi ödəyicisi nəzərdə tutulan müddətdə yazılı məlumatı və ya bəyannaməni təqdim etmədikdə, vergi orqanı tərəfindən vergi ödəyicisinin öncəki vergi ilində seçdiyi metod tətbiq edilir. Vergi ödəyicisi il ərzində yeni fəaliyyətə başladıqda vergi uçotuna durmaq üçün ərizədə göstərdiyi metodu tətbiq edir.
Vergi ödəyicisinin ƏDV qeydiyyatı Vergi Məcəllənin 158.2-ci maddəsində nəzərdə tutulan qaydada ləğv edildikdə, o, öz fəaliyyətini Vergi Məcəllənin 218.1.1-ci maddəsinə uyğun olaraq (yuxarıda birinci) və ya mənfəət vergisi ödəyicisi olaraq davam etdirməklə bağlı müraciət edə bilər.
Vergi Məcəllənin 218.1.2-ci maddəsində (yuxarıda ikinci) qeyd olunan şəxslərin vergiyə cəlb edilən əməliyyatlarının toplam məbləği əvvəlki 12 təqvim ayı ərzində 100.000 manatdan çox olmadığı və vergi ödəyicisinin azı 1 il ərzində bu rejimdə fəaliyyət göstərdiyi halda, o, istənilən vaxt fəaliyyətini Vergi Məcəlləsinin 218.1.1-ci maddəsinə uyğun olaraq və ya mənfəət vergisi ödəyicisi olaraq davam etdirməklə bağlı müraciət edə bilər.
Kimlər sadələşdirilmiş vergi ödəyicisidir?
Aşağıda qeyd olunan şəxslər sadələşdirilmiş verginin ödəyiciləridir:
- Vergi Məcəlləsinin 156-cı maddəsinin müddəaları nəzərə alınmaqla, beynəlxalq sərnişin daşımaları istisna olmaqla mülkiyyətində və ya istifadəsində olan avtonəqliyyat vasitələri ilə AR ərazisində sərnişin daşımalarını (o həmçinin taksi ilə) həyata keçirən şəxslər;
- idman mərc oyunlarının operatoru və satıcıları, lotereya təşkilatçısı və biletlərin satıcıları olan şəxslər;
- mülkiyyətində olan qeyri-yaşayış və yaşayış sahələrinin təqdim edilməsini həyata keçirən fiziki şəxslər;
- Vergi Məcəlləsinin 220.10-cu maddəsində qeyd olunan fəaliyyət növlərini fərdi qaydada həyata keçirən fiziki şəxslər. (işçi cəlb edən fiziki şəxslər istisna);
- mülkiyyətindəki torpaq sahələrinin təqdim edilməsi ilə məşğul olan fiziki şəxslər.
Sadələşdirilmiş vergi ödəyicisi olmaq hüququ olmayan şəxslər
Aşağıda qeyd olunan şəxslərin sadələşdirilmiş vergi ödəyicisi olmaq hüququ yoxdur:
- aksizli və məcburi nişanlama ilə nişanlanmalı mallar istehsal edən şəxslər;
- sığorta bazarının peşəkar iştirakçıları, kredit təşkilatları, investisiya fondları və onların idarəçiləri, lombardlar, qiymətli kağızlar bazarında lisenziyalaşdırılan şəxslər;
- qeyri-dövlət pensiya fondları;
- royaltidən və əmlakın icarəyə verilməsindən gəlir əldə edən şəxslər;
- müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi təbii inhisar subyektləri;
- mülkiyyətində olan əsas vəsaitlərin ilin əvvəlinə qalıq dəyəri 1.000.000 manatdan çox olan şəxslər;
- publik hüquqi şəxslər;
- rüb ərzində işçilərinin (faktiki işə cəlb edilən) ortasayı rüb ərzində 10 nəfərdən çox olan istehsal fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslər;
- topdansatış ticarət fəaliyyəti qaydası ilə malların təqdim edilməsini həyata keçirən şəxslər;
- vergi ödəyicisi kimi vergi orqanında uçotda olmayan şəxslərə görülən xidmətlərdən və işlərdən başqa, xidmətlərin göstərilməsini və işlərin görülməsini həyata keçirən şəxslər;
- qızıl, ondan hazırlanmış zərgərlik və digər məişət məmulatlarının, almazın (emal olunmuş, çeşidlənmiş, çərçivəyə salınmış və bərkidilmiş və emal olunmamış, çeşidlənməmiş, çərçivəyə salınmamış və bərkidilməmiş almaz) satışı ilə məşğul olan şəxslər;
- xəz-dəri məmulatlarının satışı ilə məşğul olan şəxslər;
- lisenziya tələb edilən fəaliyyət ilə məşğul olan şəxslər. (icbari sığorta müqavilələri ilə bağlı xidmət göstərən şəxslər istisna).

Лица с упрощенными правами налогоплательщика
- Принимая во внимание соответствующие положения Налогового кодекса, лица, не состоящие на учете для целей НДС и чьи налогооблагаемые операции составляют 200 000 манатов или менее в любом месяце в течение последовательного 12-месячного периода;
- Лица, осуществляющие деятельность общественного питания, налогооблагаемые операции которых превышают 200 000 манатов в любом месяце в течение последовательного 12-месячного периода.
Налогоплательщик, имеющий предусмотренное законом право стать плательщиком упрощенного налога, должен не позднее 20 апреля каждого года подать в налоговый орган соответствующую декларацию и письменное сообщение о том, что он не будет использовать свои права. В статье 218.4 НК РФ указанные налогоплательщики исключены.
Налогоплательщик не имеет права изменить выбранный метод до конца календарного года. Если налогоплательщик не представляет письменную информацию или декларацию в установленный срок, налоговым органом применяется способ, выбранный налогоплательщиком в предыдущем налоговом году. При начале новой деятельности налогоплательщик в течение года применяет метод, указанный в заявлении о налоговом учете.
Регистрация НДС налогоплательщика В статье 158.2 НК РФ В случае его отмены в установленном порядке он возобновит свою деятельность. Статья 218.1.1 Налогового Кодекса (первый пункт выше) или может подать заявление о продолжении работы в качестве плательщика подоходного налога.
В статье 218.1.2 НК РФ (второй сверху) в случае, если общая сумма налогооблагаемых операций вышеуказанных лиц не превышает 100 000 манатов в течение предыдущих 12 календарных месяцев и налогоплательщик осуществляет деятельность в данном режиме не менее 1 года, он/она может прекратить свою деятельность в любое время. Статья 218.1.1 Налогового Кодекса может подать заявку на продолжение статуса правомочного плательщика подоходного налога.
Кто является плательщиком упрощенного налога?
Плательщиками упрощенного налога являются следующие лица:
- Статья 156 Налогового Кодекса с учетом установленных положений лица, осуществляющие пассажирские перевозки (в том числе на такси) на территории Азербайджанской Республики собственными или используемыми автотранспортными средствами, за исключением международных пассажирских перевозок;
- лица, являющиеся операторами и продавцами спортивных ставок, организаторами лотерей и продавцами билетов;
- физические лица, осуществляющие передачу нежилых и жилых помещений, находящихся в их собственности;
- В статье 220.10 НК РФ физические лица, осуществляющие указанные виды деятельности индивидуально. (за исключением физических лиц, нанимающих работников);
- физические лица, осуществляющие передачу земельных участков в свою собственность.
Лица, не имеющие права быть плательщиками упрощенного налога
Не имеют права стать плательщиком упрощенного налога:
- лица, производящие товары, подлежащие маркировке акцизной и обязательной маркировкой;
- профессиональные участники страхового рынка, кредитные организации, инвестиционные фонды и их управляющие, ломбарды, лица, имеющие лицензию на рынке ценных бумаг;
- негосударственные пенсионные фонды;
- лица, получающие доход от роялти и сдачи имущества в аренду;
- субъекты естественных монополий, определяемые соответствующим органом исполнительной власти;
- лица, чьи основные средства на начало года имеют ликвидационную стоимость более 1 000 000 манатов;
- публичные юридические лица;
- лица, осуществляющие производственную деятельность, среднесписочная численность работников (фактически занятых) которых в течение квартала превышает 10 человек;
- лица, осуществляющие презентацию товаров в порядке оптовой торговой деятельности;
- лица, оказывающие услуги и выполняющие работы, за исключением услуг и работ, выполняемых лицам, не состоящим на учете в налоговом органе в качестве налогоплательщиков;
- лица, занимающиеся торговлей золотом, ювелирными изделиями из него и другими предметами домашнего обихода, бриллиантами (обработанными, сортированными, оправленными и закрепленными и необработанными, несортированными, без оправы и незакрепленными);
- лица, занимающиеся продажей меховых изделий;
- лица, осуществляющие деятельность, для осуществления которой необходима лицензия. (кроме лиц, оказывающих услуги по договорам обязательного страхования).